تولی و تبری
شب سوم محرم
(( بسم الله الرحمن الرحیم ))

زیارت عاشورا بر دو پایه اصلی عقاید شیعه را معرفی می کند :
1 . محبت , دوست داشتن , ولایت پذیری و مسؤولیت پذیری از جانب خدا و هر کس که خدا منصوب کرده است .
2. دشمنی و بیزاری نسبت به هر کس که دشمن اینها و دشمن خداست .
این «تولی» و «تبری» اصل اعتقادی شیعیان نابی است که به دین اسلام ایمان آورده اند و امیرالمومنین (ع) امیر آنهاست .
امام حسین (ع) که به شهادت رسید، الگوی آنهاست و امام زمان (عج) ( که دوبار مستقیم وغیر مستقیم نامش در زیارتنامه آمده است)، آینده آنهاست و همه اینها منتظر آمدن امام زمان (عج) هستند و امیدوارند و از خدا می خواهند که جزو یاران و فدائیان ولیعصر(عج) باشند.
زیارت یعنی مواجه شدن با انسانی که زنده است و ما معتقد هستیم که اهل بیت اگر چه به شهادت رسیدند و جسم آنها زیرخاک رفت، اما شخصیت آنها همیشه زنده است و روح آنها در بین بشریت وجود دارد و هادی و رهنمای ما هستند. لذا وقتی به بارگاه هر یک از اهل بیت
می رویم ، یعنی به دیدن آنها می رویم .
زیارت ، وقتی زیارت محسوب می شود که صاحب آن بارگاه را ببینم و گرنه راهی را رفته ایم و خسته شده ایم و برگشته ایم .
اگرچه ثواب دارد و دعا مستجاب می شود خصوصا در حرم امام حسین (ع) . اما بارگاه قرار داده شده و زیارت نامه نوشته شده تا ما بخوانیم و وقتی وارد حرم شدیم ، امام حسین (ع) را ببینیم . وقتی وارد حرم رضوی شدیم ، امام رضا(ع) را ببینیم.
کسانی که اهل تقوا هستند، صدای امام رضا (ع) را می شنوند و یا حداقل چند روزی را که در حرم هستند، خواب ایشان را می بینند.
خیلی ها هم حضرت را یا در درون ضریح و یا بیرون حرم و یا بین مردم می بینند و وقتی به زیارت می روند صاحب بارگاه را با چشم دل زیارت می کنند .
امام حسین(ع) هم دقیقا همینطور است و کسی که زیارت عاشورا را می خواند امام حسین (ع) را می بیند. نه تنها در کربلا و در حرم بلکه در هرکجای عالم . اولیای خدا وقتی روضه امام حسین (ع) را می خوانند، کربلا پیش چشمشان نمایان می شود. یعنی به مقامی رسیده اند که
امام را زیارت کرده اند .
اگر چه زیارت عاشورا یکی از اذکار مهم ماست و گره های زیادی را به طرق مختلف باز می کند، اما همه معارف ناب شیعه در این
زیارت نامه آمده است. و ما باید بعنوان درس به آن نگاه کنیم . بعنوان اینکه عقاید ما از توحید تا قیامت و جهنم و صراط و حق و باطل و هرچیزی دیگری که جزء اعتقادات ماست ، در این زیارتنامه جمع شده است و در اینصورت نه تنها به زیارت امام حسین ، بلکه به دیدار همه ائمه نائل می شویم . چون در این زیارت از پیامبر اکرم (ص) تا امام زمان (عج) نام برده شده است . زیارت همه آنها در صورتی ممکن است که ما زیارت عاشورا را بفهمیم .
خیلی ها به حرم امام رضا (ع) مشرف می شوند. اما امام رضا (ع) را در بین جمعیت نمی شناسند . تصوراتی از ائمه دارند مثل این
نقاشی هایی که می کشند و بدنبال این چهره ها هستند که این هم در این جمعیت نیست . اما اگر عاشورا را بفهمد، ائمه خصوصا امام زمان را با چهره معمولی در بین مردم می شناسد. اما اگر غیر از این باشد، تلاش برای دیدن امام بیهوده است .
هزاران نفر در دنیا هستند که مثلا شیعه هستند، اما مطابق عقاید یک شیعه زندگی نمی کنند. شاید ما هم این گونه باشیم . به گفتن و اسم و رفت و آمد نمیتوان ادعای شیعه بودن کرد. بلکه به عمل است و عمل بدون معرفت بیهوده است . مانند چهارپایی که بدون هدف به دور سنگ آسیاب می چرخد و فقط گندم دیگران را آرد می کند و هیچ کاری برای خود و پیشرفتش نمی کند .
اگر انسانها اعمال اینگونه داشته باشند، یعنی نماز می خواند و روزه می گیرد و به مسجد و هئیت می رود ، در حقیقت مرتب دور باطل
می زند . وقتی نمازش با نماز قبلی فرقی نکند، همان کار را می کند . فقط قیافه انسانی دارد ، اما افکارش مانند همانی است که دور چرخ آسیاب می چرخد بعد که پرده ها کنار می رود می گویند ما چقدر دست و پا زدیم . این آیه قرآن است که در سوره جمعه می فرماید
«کمثل الحمار ....»
در اینجا منظور عالِم نیست بلکه منظور ادم معمولی است . الاسفار به معنی کتابها که این ها کتابهای علمی خود را مثل حمار بار می کنند و از این طرف به آن طرف می برند و از علم خود استفاده نمی کنند .
در قرآن خداوند می فرماید کسانی که می دانند با کسانی که نمی دانند برابر نیستند . یعنی باید علم داشته باشیم ، اما علمی که به آن عمل نکنیم فایده ای ندارد. مثل این است که کتابها را بار خود کنیم. در جاهای مختلفی در قرآن این آیه امده است . البته بدتر از این هم آمده است که از هر موجود زنده ای بدتر ادمی است که نمی فهمد چه می کند .
کسی که می فهمد به زیارت هم نائل می شود. چشم او می بنید و گوش او می شنود .
در عباداتمان یک حدود شرعی و فقهی وجود دارد که انجام آنها را واجب را می دانیم . اما کل حالت معنوی نماز را از چه کسی باید یاد بگیریم تا صددرصد یقین کنیم ؟ علما الگو هستند. اما صددرصد نیستند. چه کسی ممکن است که درهمه حالات به سراغ ما بیاید و ما زیارتش کنیم وبا خواندن کدام زیارت ؟این زیارت تنها زیارت عاشوراست .
در زیارت آل یاسین خطاب به امام زمان (عج) می گوید : سلام بر تو وقتی که نماز می خوانی . سلام بر تو وقتی می نشینی و سلام بر تو وقتی می ایستی . سلام بر تو وقتی قنوت می خوانی . سلام بر تو وقتی رکوع می کنی . سلام بر تو وقتی سجده می کنی . سلام بر تو وقتی
لا اله الا الله می گویی . سلام بر تو وقتی سبحان الله می گویی ... که همه اینها یک منظره را به ما می رساند و آن اینکه اگر معرفت پیدا کنیم سجده واقعی را می بینیم که امام زمان (عج) چطور به سجده می رود .
یکی از اولیا خدا می گفت : خیلی ها هستند که طی الارض می کنند . در مکانی حاضر می شوند که امام زمان(عج) نماز با جماعت می خواند خصوصا حرم امام رضا(ع). چنین انسانهایی هم بین ما زندگی می کنند. این معرفت را از کجا پیدا کرده اند ؟
از زیارت عاشورا و خیلی جاهای دیگر. اما زیارت عاشورا همه را در یک متن خلاصه کرده و البته عاشقانه که راحت بشود با آن ارتباط برقرار کرد .
زیارت عاشورا چهارده قسمت دارد . قسمت اول سلام بر امام حسین (ع) بود. قسمت دوم اینکه مصیبت امام حسین بسیار بزرگ است و فقط گرفتاران این مصیبت انسانها نیستند، بلکه همه خلایق به یک نحوی از این مصیبت ضرر دیدند و ما این را الان می فهمیم .
همه نظم طبیعی به هم خورده و این به چه دلیل است ؟ به این دلیل که انسان کاملی در رأس امور بشریت قرار ندارد . یک عده نادان و احمق خصوصا غربی گراها و مادی گراها دنیا را به سمتی برده اند که خود خواسته اند و منافعشان ایجاب می کرده است . کاری هم به این ندارند که که مثلا سی هزار نفر در روزفقط از گرسنگی می میرند در حالیکه بخشی هم از خوردن زیاد می میرند.
انسانها باید به این سادگی بمیرند ؟ چرا ؟ چون کسی که رهبر این جامعه جهانی است و ادعا می کند و همه را به سمت خود می خواند، یک انسان فاسد بایک فکر فاسد و منحرف است.
خدایی که این عالم را خلق کرده ، این جهان و انسانها را خلق کرده، نیازهایشان را میداند و کسی را برای رهبر قرار می دهد که بتواند نیاز این مردم را مرتفع کند .
نمونه بارز آن جورج بوش , کسی است که ادعا می کند من توسط مسیح توبه کردم . در تاریخ امریکا تنها رئیس جمهوری است که با شعار دین بر سرکار آمد . تا چند سال پیش دائم الخمر بود و با زنها بود و آدم فاسدی بود. نه اینکه الان نباشد . درآن موقع علنی و آشکار بود . بعد با یک یهودی متعصب آشنا می شود که اکنون جزو مشاوران درجه یک اوست و بواسطه او دست از دوخطای بزرگش بر میدارد و به قول خودش توبه می کند و می گوید من آنقدر توبه ام واقعی است که مسیح من را بعنوان جانشین خود و زمینه ساز حکومتش انتخاب کرده است. و حال این آدم چقدر فساد می کند و جنایاتی در حق مردم جهان می کند که گفتنی نیست . دو دختر او که دوقلو هستند از فاسدترین افراد امریکا هستند که معروف است در سایتهای مختلف و با عکس های متفاوت برای پدرشان تبلیغات انتخاباتی می کنند . زندگی همه اینها مخالف زندگی یک انسان معمولیست . چه رسد به اینکه رهبر جامعه جهانی باشد. این بلاهایی که بر سر این طبیعت آورده اند، هیچ پادشاهی در طول تاریخ نیاورده است .
یک کشور آفریقایی هست که سالانه چند هزار نفر بخاطر درگیری داخلی کشته می شوند. فوق العاده در آنجا فقیر وجود دارد. عده زیادی هم از گرسنگی می میرند و ایدز آمارش بالاست . فقط به این دلیل که آن کشور «صمغ» ، (ماده اولیه آدامس) آمریکا را تأمین می کند . بخاطر جویدن آدامس، یک کشور را اینطور به فساد می کشانند. آنهم نه یک روز و دو روز، بلکه بیست سی سال است که اینگونه کرده اند.
جای دیگری را به خاطر الماسش و جای دیگر را به خاطر نفت و...
پدیده های اعجاب آوری در طبیعت ایجاد می شود . اطراف استان گیلان پنج متر برف آمده است بقدری که بعضی روستاها معلوم نیست . سونامی به وجود می آید. چرا ؟ چون آزمایش اتمی کرده اند و نیرو گاه های عجیب و غریب اتمی زیر آب و روی آب در جزیره ها و جنگل ها و ارتفاعات درست کرده اند و کسی هم سر در نیاورده که اینها چه می کنند و کسی هم علم اینها را ندارد .
درآیه آخر سوره ( قاف ) آمده است که : قارون گفت : من از علمم به این ثروت رسیدم .
دقیقا همین کاری که جباران غربی الان می کنند و قارون زمان و بسیار ثروتمندند .
اگر بودجه کشور ما با همه طول و عرضش به صد میلیارد دلار برسد، آنها فقط چهارصد میلیارد دلار سالانه اسلحه می خرند.
در صورتیکه ما کشور قدرتمندی هستیم . بجز چند کشور در حال توسعه که قد علم کرده اند ، ما بقی کشورها اصلا به ذهن نمی آیند و چیزی حساب نمی شوند . چه کسی اینها را به این روز درآورده است؟ قارون های زمان .
اگر ما اینها را نشناسیم ، برای خودمان مشکل ساز می شود . بحث سیاسی نیست . بحث اعتقادی است . در زمان امام حسین (ع) دشمن ایشان یک مرد سیاسی بود . در این زمان می گویند که دین ربطی به سیاست ندارد در حالیکه دین ما درون خود همه چیز را دارد. اگر نداشته باشد دین نیست . امام حسین ( ع ) را چه کسی کشت ؟ یک آدم سیاسی یا یک آدم دینی؟یک آدم سیاسی.
کسی که خلافت را غصب کرده بود. امام حسین قصد داشت بیعت نکند و بلکه حق را پس بگیرد و یک کار سیاسی بکند . این جزء دین است . در زیارت عاشورا از اول تا اخرش هست که دشمن شما کسی است که حق شما را گرفت و حق پدر و مادرتان را.
و به رسول الله(ص) خیانت کردند و هر بلایی بر سر شما آوردند و شما را از جایگاهتان پایین آوردند .
الان هم همینطور است . اگر به دنبال یک دشمن خیالی بگردیم ، هیچ وقت آن دشمن پیدا نمی شود و از همه مهمتر وقتی امام زمان (عج )
بیاید مقابل کدام دشمن قرار بگیرد ؟سفیانی کیست ؟ یک آدمی است که از جایی درآمده و معروف می شود و می رود یا نه ؟
الان قضیه آمریکا و اسرائیل ، فلسطین است . لبنان که کشور پر خطری از نظر سیاسی است و حدود سی سال است که تفرقه و گروه و جناح در آنجا فراوان است . ولی نقاط خیلی مستحکم فکری دارد که اگر نباشند، جناح ها مقابل هم اسلحه می کشند و لبنان را تقسیم می کنند . جنوب لبنان تقریبا مستقل است و دست حزب الله است و این برای آمریکا و اسرائیل نقطه قابل توجهی است .
اردن اعلام کرده که به خواست جرج بوش ، خاک اردن تقسیم بر سه شد .
عراق و سوریه هم از این جمله کشورهاست . سوریه الان مقاومت و ایستادگی می کند اما چقدر ؟ اگر به آن حمله کنند دوام نخواهد آورد . چون نظام حاکم بر سوریه حزب بعث است و مثل عراق ، قدرت اقتصادی و رأی مردمی ندارند . حافظ اسد و فرزندش هم بدون رأی مردمی به این مقام رسیده اند و مردمش بسیار فقیر و ضعیفند . یعنی حتما در درگیری با أمریکا و اسرائیل شکست خواهند خورد .
کشور پنجم عراق است که انتخابات برگزار شد و کسانی که انتخاب شده اند باید یک نخست وزیر معرفی کنند .
این پنج منطقه در روایات ما معروف به شامات است . اینها به هم پیوند می خورند و یک کشور واحد را تشکیل می دهند و به قول
آمریکاییها خاورمیانه بزرگ تشکیل می شود و یک نفر هم حاکمش می شود. اسم این شخص سفیانی است که یک آدم معمولی نیست و از جای گمنامی نیامده است . یک سیاستمدار است و ما باید بشناسیم .
این اتفاقات هم حالا شروع به انجام شده و مربوط به دو هزار سال آینده نیست . ظهور امام نزدیک است . باید هم ایشان و هم دشمنشان را بشناسیم . لازم به پیشگویی نیست . طرف مقابل ما هم که یهودی هستند و هم همین عقاید را دارند.
ولی جرج بوش بیشتر بر اساس پیش گویی حرکت می کند نه بر اساس کمک علمی استادان دانشگاه و سیاستمداران و استراتژیست ها .
پیشگویان یهودی درجه یک که چند نفرشان معروفند و الان سایتهای بزرگی راه اندازی کرده اند .
اینها با پیشگویی دین یهود، عراق را گرفته اند و با پیشگویی دین یهود، دنبال امام زمان (عج) می گردند.
با پیشگویی دین یهود، پنج کشور را یکی می کنند . سفیانی شناخته شده است اما ما نمی دانیم کیست ولی الان موجود است .
پیام رهبر انقلاب به حج که فرمودند : یا در انتخابات تقلب می کنند یا یک نفر دیکتاتور بر اینجا حاکم می کنند .
این دیکتاتور همان سفیاتی است . حال اگر بتوانند در این مرحله ، و اگر نتوانند در مرحله بعد انجام خواهند داد.
آنها به همین دلیل به اینجا آمده اند وگر نه کاری در اینجا ندارند . درست است به نفت هم نیاز دارند . اما نفت مقطعی است .
میتوانند از جاهای دیگر هم تامین کنند . اینها می خواهند حکومت جهان را بگیرند . چون هم در منابع ما و هم در منابع آنان هست که هر کس این منطقه را بگیرد ، در آخر الزمان حاکم جهان خواهد بود و اعلام کرده اند ما می گیریم و در سال 2007 کار تمام خواهد شد .
جورج بوش در دوره قبل بسختی رأی آورد. اما در دوره بعد راحت به او رأی دادند. چرا ؟
چون می خواهد به هدفش برسد . دوره قبل نتوانستند مردم را توجیه کنند . این بار دیگر نیازی به رأی مردم نداشتند. رییس جمهور کردند تا کارش را تمام کند . و چهار سال بیشتر فرصت ندارد .
در روایت داریم که امنیت عربستان به هم خواهد خورد .عربستان هیچ وقت سابقه این قدر شلوغی و بمب و ترور نداشته است .
خلاصه اینکه شناخت امام زمان (عج) و دشمن امام ، بسیار مهم است و اعتقاد اصلی شیعه است . الان شیعیان قدرت پیدا کرده اند و مثل صد سال گذشته نیست که ما در ضعف باشیم و فقط درگوشه مسجد دعا و نماز بخوانیم . الان سه کشوری که تا سی سال پیش ارباب ما بودند (انگلیس و فرانسه و آلمان) ، در یک مذاکره عادی زورشان به ما نمی رسد و نمیدانند چه باید بکنند . یا باید حمله نظامی بکنند که نمی کنند و میدانند صددرصد غلط است . یا باید این امتیاز را به ما هم بدهند که شما جزء هشت قدرت برتر جهان هستید و به این سادگی این کار را
نمی کنند. چون اگر چنین چیزی را اعلام کنند ، خیلی از طرفدارانشان را از دست می دهند و دیگر مجبورند پا به پای ما بیایند و ایران را به رسمیت بشناسند . 25 سال پیش گفتند که اینها وحشی هستند و طالبان مدرن هستند . الان می بینند که این طور نیست .
همه المپیادهای جهان قبضه ایران است. از نظر علمی بیشترین و مهم ترین اختراعات کار ایرانی هاست . چه کسانی که در درون ایران هستند و چه آنهایی که در خارج از کشور بسر می برند. البته مشکلات داخلی هم داریم که به امید خدا حل خواهد شد و امید است کسانی بر سر کار بیایند که برای مردم کار کنند و بتوانند مسائل اقتصادی مردم را حل کنند . مردم دین و ایمانشان را براحتی بدست نیاورده اند که بخواهند از دست بدهند . با کمی بها دادن به مسائل فرهنگی ، موانع برطرف خواهد شد .
به هرحال ما قدرت داریم و این حرف واقعی است . اگر دشمنان انقلاب بفهمند که ما ضعیفیم ، پایشان را روی سر ما می گذارند و له می کنند. نمونه اش بوسنی و افغانستان که کسی را نداشتند و عددی نبودند . و اگر ببینند که ما در ضعف هستیم ، خیلی راحت با ما هم همین کار را می کنند . ولی می دانند که ایران با جاهای دیگر فرق می کند . ما مؤمن هایی هستیم که فقط به دعا اکتفا نمی کنیم . الان باید از همه دنیا سر در بیاوریم . خصوصا جوان ترها باید از همه علوم سر در بیاورند و گرنه امام زمان ( عج ) شناخته نمی شود.
امام ، صاحب علم الهی است . اینطور نیست که فکر کنیم که امام زمان یک تسبیح بدست است . ایشان افراد متفکری دارد .
روزگار را می فهمند و همه چیزی را خوب تعبیر می کنند و قدم به قدم با دشمن می آیند همان طور که آنها می فهمند و در عین حال ابزار معنوی و الهی دارند و به کمک ما می آیند .
چون در زیارت عاشورا بر این قضیه تاکید شده است ، خوب است که شرایط آخرالزمان خوب توصیف شود تا همه بدانیم واگر امام را نشناسیم می شویم کمثل الحمار .
رفت وآمدهای مابه جلسات و هیئتها برای این است که معرفت ما بالا رود و اعمالمان بهترو بیشتر شودو صحیح تر باشد و موجب رضای خدا گردد و سریع تر به سوی خدا حرکت کنیم .
قسمت چهارم زیارت عاشورا لعن بر کسانی بود که اساس ظلم بر اهل بیت را قرار دارند .
قسمت پنجم یک شعار کلیدی است که مربوط به دین ماست :( یا ابا عبدالله انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم الی یوم القیامه ))
یعنی چکیده عقاید در این شعار مطرح شده است . البته این شعار در دفعات بعد هم کامل تر می شود . دفعه اول به امام حسین عرض می کند من با کسی که تو قبولش داری و دوست توست و تو با او ارتباط صمیمانه داری و روابط حسنه برقرار می کنی ، دوست هستم و می جنگم با کسی که تو با او می جنگی تا قیامت .
این اصل است برای کسی که شیعه امام حسین(ع) و امام زمان (عج) است و هر کس اینطور نیست اگر چه ادعا بکند ، ادعای او پوچ است .
انشا الله که معرفت ما بیشتر شود و اعمالمان مطابق اعتقاداتمان صالح شود وبه زیارت ائمه خصوصا امام زمان (عج ) نائل شویم و این آینه جلوی ما هم قرار بگیرد و بدی های جسمی و معنوی ما دوا شود .

والسلام
 

جمعه ششم 10 1387

زیارت عاشورا شناسنامه انسان
شب دوم محرم
(( بسم الله الرحمن الرحیم ))
زیارت عاشورا آیینه ای است که هر مومنی درآن نگاه کند، بوضوح شخصیت اهلبیت را می بیند .
این دعا چکیده ای از همه عقاید شیعه اصیل و ناب معصومین است .
اساس زیارتنامه بر دو بحث کلی «محبت خدا ودوستان خدا» و« دشمنی دشمنان» خداست .
در طول تاریخ و در حال حاضر هم هر کس از مسیر مستقیم انحراف دارد، قطعا به دلیل کمبود و یا زیادی یکی از این دو مهم است .
دشمنی دشمنان خدا باید در شخصیت فرد به صورت متعادل برقرار گردد. و اگرغیر این باشد از صراط مستقیم به همان اندازه انحراف خواهد داشت.
این موضوع در همه مسائل اعتقادی، سیاسی و هر چیز دیگر وجود دارد. فرقه های مختلفی که بوجود آمده اند،
همه نسبت به این دو مسئله، کم و زیاد داشتند و به این شکل در آمده اند .
لذا برای کامل شدن ، لازم است که ما زیارت عاشورا را بشناسیم و بعد بخوانیم .
این دعا ذکر نسبتا مفصلی است که در روضه ها خوانده می شود و چون حوادث کربلا را به ذهن آدمی می آورد،
مردم راحت گریه می کنند. از اینروآنرا شبیه روضه می دانیم ، در حالیکه اینطور نیست .
زیارت عاشورا سند عقیده ماست . بعد از حکومت شش ماهه امام حسین (ع) هیچ حکومتی بر اساس عقاید شیعه شکل نگرفت .
البته یک و یا دو مورد در تاریخ وجود داشته اند، اما باز هم اساس آنها شیعی نبوده است. مثل دوران صفویه در ایران که با آ نکه مذهب رسمی در کشور را شیعه اعلام کردند، اما اصول و پایه واقعی بر این مبنا نبوده است .
تا انقلاب اسلامی ایران که امام خمینی(ره) بر پا کرد . و از سال 1342 تا 1359 این انقلاب و تحول به طول انجامید .
از بعد از حکومت امام حسن مجتبی (ع) تا این تاریخ چنین دگردیسی در ازمنه وجود نداشته است .
در این نظام هم کسانی هستند که با حق فاصله زیادی دارند و در این قضیه مشکل دارند . خصوصا در «تبری». یعنی اعلام دشمنی با دشمنان اهل بیت (ع) .
و بهانه شان هم این است که شیعه و سنی باید با هم وحدت داشته باشند . در حالیکه ما در اعتقادات خود چنین چیزی را نداریم .
حرفی که امروزه مرتب به رخ کشیده میشود و افکار منحرف از آن دم می زنند، اینست که از زمان حکومت خلفای راشدین (یعنی از سقیفه بنی ساعده که حق امیرالمومنین (ع) را غصب کردند)، تا قرن هفتم ، دموکراسی اسلامی بود.
یعنی مردم خود می خواستند و دوست داشتند و بر حق بوده است . و این نقطه مقابل زیارت عاشوراست .
در این دعا داریم :«الهم العن بنی امیه».
بنی امیه تنها چند صد سال اول بودند و بعد ازآنها بنی عباس با رضایت مردم برروی کارنیامدند. کسانی بودند که حق را غصب کردند و مورد لعن اهل بیت (ع) بودند. و معصومین در ضعف و مظلومیت بودند و کاری نمی توانستند انجام دهند .
اوج این تضاد با حکومت، در قیام امام حسین (ع) نمودار شد . که تابلوی این قیام در زیارت عاشورا و حرکت و شخصیت ایشان است .
امام حسین (ع) توسط بنی امیه (همان کسانی که حال در جامعه ما خیلی ها می گویند اینها با رای مردم بر سر کار آمدند) به شهادت رسید . اینها ملاک های اسلامی نیست . اگر مشکلات سیاسی حال حاضر را ریشه یابی کنیم ، در حزب و جناح و مانند آنها نمی گنجد.
بلکه این مشکلات در عقیده افراد است . که طرف، دشمن اهل بیت را دشمن خود می داند یا نه ؟ یا بر این باور است که همه دوست هستند؟! افکار منحرف می گویند همه دوستند و دشمنی نیست. ما با دشمن گفتگو می کنیم بلکه دوست شود.
مثلا با آمریکا و گروهای مخالف مذاکره کنیم تا به نتیجه مطلوب برسیم .
اما دراساس حکومت شیعه این نظرها جایگاهی ندارد. بلکه : (( اشداء علی الکفار رحماء بینهم ))
ما دشمن رسمی داریم که باید به شدت با او برخورد کنیم .اما بین خودمان اینگونه نیست. بلکه با عطوفت و مهربانی است .
یعنی خودی ها یک طرف و غیرخودی ها درطرف دیگرند. هر کس ممکن است باشد . ممکن است به ظاهر شیعه یا مسلمان باشد و ممکن است غیرمسلمان باشد و ایرانی یا غیر ایرانی باشد. بهر حال فرقی نمی کند .
مهم این است که ما دین خود را با این دو معیار کلی همیشه بسنجیم و ارزش گذاری کنیم و حقانیت و برصراط مستقیم بودن خود را پیدا کنیم که آیا درهر زمانی ما دشمنی داریم یا نداریم ؟
اگر هیچ عدوی پیدا نکردیم ، باید ضعفی در ما وجود داشته باشد و از آن طرف اگر هیچ دوستی نداشته باشیم ، باز هم ضعیف هستیم .
جمهوری اسلامی ملاک خوبی است . از زمانی که این انقلاب رخ داد ما تنها ی تنها نبودیم . یعنی دوست داشتیم . اما دوستان ما کشورهای مظلوم و فقیر و تحت فشار کشورهای قدرتمند بودند. مثل کشورهای آفریقایی یا لبنان و افغانستان و فلسطین و...
از سوی دیگر ما بدون دشمن هم نبودیم . از همان روز نخست با ما دشمنی وجود داشته تا همین الان .
درسی که از زیارت عاشورا می گیریم و لازمه زندگی است ، اینست که این دو در زندگی و شخصیت و افکار یک شیعه باشند .
اگر امام صادق (ع) قیام نکرد وفقط درس و بحث وحدیث وروایت را به انجام می رسانید به این معنا نیست که امام صادق (ع) دشمن نداشت. از زمان ولایت امام سجاد (ع) به بعد، سکوت و تقیه کردند و در آرامش سیاسی این مسیررا طی نمودند و در زمان امام رضا (ع) و حضرت جواد (ع) شرایط خیلی سخت شد و مجبور شدند وارد دستگاه حکومت غاصب شوند .
امام رضا (ع) ولیعهد مامون عباسی شد . مامون کسی است که ما در زیارت عاشورا لعنش می کنیم و اینها جزوغاصبان اهل بیت (ع) هستند. جزو کسانی که ظلم کردند. ودرعبارتهای مختلف در زیارت عاشورا این پایمال شدن حق را می بینیم .
در هرصورت در تمام شرایط سخت از زمان امام زین العابدین(ع) تا امام حسن عسگری (ع) هیچ کدام دست به شمشیر نبردند، اما دشمن داشتند .
غیر ازاین دعا، اذکار مختلف دیگری هم وجود دارد که دشمن خود را لعن کردند و گاهی هم مجبور شدندو علنا به خود دشمن گفته اند .
همه اهل بیت(ع) و به صورت اخص حضرت جواد (ع) ، صراحتا به خلیفه وقت اعلام کردند که جای حق را اشغال کرده است.
خود خلیفه هم این موضوع را خوب می داند که او پسر رسول الله است و حق با آل محمد است و هم قرآن و هم پیغمبر فرموده اند و تمام اسناد را رو کردند . ولی آنها تضییع کردند و کسی که غصب بر خلافت الهی می کند، لعنت خدا بر اوست .
داشتن دوست و دشمن به یک اندازه باید باشد. این از ملاک هایی است که عقیده شیعه را پا برجا نگه می دارد .
هیچ عالم درجه یک شیعه را در طول تاریخ پیدا نمی کنیم که بدون دشمن باشد. خیلی ها به شهادت رسیدند . یعنی دشمن خیلی جدی و مستحکم بوده است و این چیزی است که در زیارت عاشورا به عنوان اولین و کلی ترین و ریشه ای ترین درسی است که می گیریم .
اما زیارت عاشورا چهارده قسمت دارد . بخش اول سلام است . سلام هایی که خدمت امام حسین (ع) می دهیم .
بخش دوم بیان این قضیه است که کشته شدن امام و یارانش و اسارت خانواده اش یک اتفاق معمولی که ممکن است برای هر انسانی بیفتد، نبود. بلکه این حادثه از هر لحاظ فرق می کند. هم از لحاظ نسب که به پیغمبر می رسد و هم از این جهت که این خاندان از جانب خدا حق حکومت داشتند و جزء آل الله بودند و عصمت داشتند و هم اینکه از نظرعلم و تقوی، حتی به شهادت دشمنانشان از همه برتر بودند .
دیگران ظلم و خطای شخصی و اجتماعی مرتکب می شدند اما آنها هر گز به چنین لغزشی نمی افتند. در تاریخ نداریم که یکی از اصحاب و یاران نزدیک و یا امام حق کسی را ضایع کرده باشد . اینها عدالت داشتند و در زیارت عاشورا بیان می دارد که این مقام را دارا بودند و به شهادت رسیدند ومصیبتشان با همه مصایب متفاوت است .
مظلومیتشان تنها به این دلیل نبوده که با تعداد هفتاد و دو یار در مقابل یک سپاه هزاران نفری ایستادند. این فقط یک جنبه از این مظلومیت است .
سی هزار نفراز بدترین و فاسدترین آدم ها در مقابل هفتاد و دونفر ازبهترین انسانها . ظالم ترین آدم ها در لباس مسلمانی . اما در مقابل عالم ترین و با تقواترین انسانها . آنها همه دنبال مقام و دنیا و آسایش دنیایی خود بودند. اما این ها برای خدا قیام کردند و این موارد همه در زیارت عاشوراهست و بیان می کند که وقتی چنین اقلیتی ، ناجوانمردانه به این طرز فجیع شهید می شود، این مصیبت برای همه عالم سنگین است. چه درک کنند و چه درک نکنند .
دل همه می گیرد ، اما دلیلش را نمی دانند و می گویند دل گرفته است. اینکه مسلمان باشند یا غیر مسلمان فرقی نمی کند و هر کاری میکنند که این حالشان عوض شود . اما دلیل این غصه را نمی دانند . در اینجا گفته می شود دلیل این غصه این شهادت مظلومانه است که همه چیز را فراگرفته , اگر رنگ آسمان قرمز شود، همان اشک آسمان است که ما نمی بینیم. گاهی اشک آسمان آب باران است که همه آنرا می بینند.
گاهی واقعا باران قرمز می بارد اما صدها دلیل علمی برای آن نوع باران مطرح می کنند. اما درواقع آسمانهاهم به موقع عزاداری می کنند . همه طبیعت و زمین و آسمان و همه چیزهایی که بین خلایق هست، مصیبت امام حسین(ع) برایشان سنگین است.
اگر کمی فکر کنیم و اعتقاد داشته باشیم ، می پذیریم که اگر امام حسین (ع) به شهادت نمی رسید و حکومت می کرد، راه هدایت برای مردم مشخص می شد و ظالمان آن زمان و زمانهای بعدی از بین می رفتند و مردم در آسایش و رفاه زندگی می کردند.
اما این واقعه تنها با انسانها ارتباط ندارد .
همه طبعیت گیاهی جهان به هم خورده است . گیاهان انرژیی را که باید، تولید نمی کنند و ثمری را که باید، نمی دهند. خیلی از نسل های متنوع گیاهان از بین رفته است . چرا ؟
چون انسانها منحرف شدند و بخاطر خودخواهی ، به طبعیت فشار آوردند و جنگلها را از بین بردندو یا جابجایی هایی در ساختمان سازی و آزمایش های اتمی و کارهای دیگر کردند که حتی به گیاهان هم ضرر رسید .
نسل های زیادی از جانوران منقرض شده و در آسمان تعادل سیارات به هم خورده و چرخشهای مدارات فرق کرده است.
روزها و ماهها و سال ها را حتی با ساعتهای اتمی هم نمی توانند دقیق بسنجند. چون مدارات آن طور که باید حر کت نمی کنند.
زیرا عاملی روی همه اینها تاثیر گذاشته است که آن چیست ؟ مصیبت امام حسین (ع). (اگر چه کسی این امر را درک نمی کند .)
این انحراف ، ریشه تاریخیش این است که روزی حق از حقدار گرفته شده است . محقی که عالم و توانا بوده و می توانسته حکومت کند اما انسانی بی لیاقت را جانشین او کردند و از آن به بعد فساد را بین مردم رواج دادند .
اروپایی ها سگ را بیشتر از انسان دوست دارند. در انگلیس از مردم نظرخواهی کردند. هشتاد درصد آنها وقتی به سفر می روند دلشان برای هیچ فردی از خانواده تنگ نمی شود. از آن میزان، بیست درصد برای گربه و هشتاد درصد برای سگ خود دلتنگی می کنند !
چه کسی این تعادل را بهم زده است ودیگر هیچ تعادلی وجود ندارد؟
در نهایت انسان است و محبت دارد. اما محبتش را به یک انسان دیگر و حتی به خانواده خودنمی تواند برساند. ولی به یک حیوان ابراز
می کند. البته این فقط کم آوردن راه است و گرنه می دانند که سگ نمی تواند پذیرای محبتی باشد. سگ با شخصیت انسان فاصله زیادی دارد.
همه چیز تعادلش به هم خورده است . و این از جایی نشأت می گیرد. و آن هم مقابله ظالم و متکبر با «غدیر» است .
قبل از اسلام هم همینطور بوده است . حضرت موسی (ع) وقتی برای مدتی قوم خود را ترک می کند، سامری با یک گوساله ، مردم را منحرف می کند .
اما وقتی اسلام ظهور می کند، به لطف خداوند ، قبل از هر چیزی حساب مردم را صاف می کند و سفارش می کند که به دنبال دین باشید تا همه مشکلات حل شود . اما از آن به بعد اگر ظلمی شود( که شد) ، دیگر مسیر منحرف می شود و پیامبری نیست .
بعد از حضرت رسول (ص) ائمه می آیند. اما امام اول را هم به شهادت می رسانند، آن هم بعد از بیست و پنج سال که حقش را نمی دهند و بعد هم در یک اجبارات سیاسی قرار می گیرد و پنج سال حکومت می کند و بعد به شهادت می رسد .
امام حسن(ع) شش ماه حکومت می کنند و در طول حیاتشان ، سراسر رنج و مصیبت و شکنجه های روانی و محاصره های اقتصادی و سیاسی و فرهنگی بوده است و نهایتا به شهادت می رسند . بعد ایشان امام حسین (ع) که هفت یا هشت سالی هم در محاصره بوده اند ، از شر این مردمان فرار می کنند تا مردم را ارشاد کنند. آدم های مختلفی می فرستد تا بلکه این جماعت از خواب غفلت بیدار شوند . اما حاصلی ندارد و نهایتا ایشان نیز به شهادت میرسند. بعد از آن هم که دیگر ائمه بعنوان عالِم شناخته می شوند . یعنی پیداست که حق از همه اهل بیت ضایع شده پس مسیر منحرف شده است .
فرق شهادت امام علی (ع) و امام حسین (ع) این است که امام علی (ع) در قضایای سیاسی و پیچیدگی خاص جامعه به شهادت رسیدند. حاکم اسلامی بودند. اما وقتی نوبت به امام حسین (ع) می رسد، امام را بعنوان کسی که از دین خارج شده و کسی که جای امام را غصب کرده و بعنوان مرتد و اینکه باید کشته شود و تا کشته نشود اسلام نجات پیدا نمی کند، می شناختند .
حال این ترور شخصیت توسط کسی است که جای امام حسین (ع) را غصب کرده است .
به این دلیل کشته شدن امام حسین(ع) بسیار سنگین است و مصیبت بزرگی است برای همه عالم . در درجه اول انسانها و بعد طبیعت و آسمانها و زمین و حیوانات و گیاهان خسارت دیدند . یعنی اگر انسان کامل بر کره ی زمین حکومت کند، همه چیزی سرجایش خواهد بود .
یک بحث معنوی اینجا مطرح می شود که عذاب الهی یک فرد خاصی را مدنظر دارد و قهر خداوند شامل حال جمع زیادی میشود و همه را از بین میبرد .
مثلا در یک کشور اسلامی وقتی اروپاییان برای تفریح به سواحل آسیایی و گرم آن می آیند، سه متر برف می آید . اینها دلیل معنوی و پشت پرده دارد. دلیل مادی آن است که کسی که حاکم برجهان است ، زور می گوید و همه چیزی را بهم زده ومی خواهد بمب اتم داشته باشد و برای رسیدن به آن صدها آزمایش هسته ای انجام میدهد و این آزمایشات جو را تحت تاثیر قرار می هد و پدیده های عجیبی را باعث می شود.
چندین میلیون خودرو تولید می شود ، چون می خواهند پولدار شوند. ماشینها زمین را آلوده می کنند، آب و هوا تغییر می کند، فصل ها بهم میخورند . اینها برای این است که جابجایی نادرست بوده است.
حال اگرکسی انسان کاملی رابکشد، آن هم اینقدر مظلومانه ، باید هم به این مصیبتهای بزرگ دچار شد . به همین خاطر همه ادیان می گویند یک مصلح و کسی که روزی به زندگی سلامتی بخشد، وجود دارد و همه به ظهورمنجی و امام آخر الزمان قائل هستند . و هر دینی برای آن نامی گذاشته است . اما آنهایی که کجروی می کنند ، خودشان هم خوب می دانند که رئیس جمهور و بقیه سران آنها ناحق بوده اند و اصلا لیاقت نداشته اند . رئیس جمهوری که پنج دقیقه هم نتواند برای مردم شفاهی صحبت کند، چگونه توانایی حکومت دارد و و لایق این پست و مقام است و حال آنکه خود اختیاری ندارد و از پشت پرده دستور می گیرد .
شناخت امام زمان (عج) بستگی به شناخت دشمنش دارد . باید یزید عصر خود را بشناسیم . و اگر این آگاهی را نداشته باشیم ، ما هم در جناح مخالف قرار می گیریم .
صبح ظهور نزدیک است . شاید همین اولین جمعه ندای «انا المهدی» را بشنویم . ما باید ایشان را بشناسیم و این طور نیست که یکباره آسمان شکافته شود تا همه بفهمند که امام زمان ظهور کرده اند .
مثلا در افغانستان چندین دفعه قیام شد . اول که بدست شوروری و بعد شاه مسعود آمد. بعد اسماعیل و بعد ربانی و سپس طالبان وبعد امریکا و ... در عراق هم همین اتفاقات افتاد. قبل و بعد از صدام ، سه یا چهار نفر قیام کردند. مثلا یکی صدر بود که حرم امیرالمومنین (ع) را محافظت می کرد و مانع ورود آمریکایی ها به حرم شریف شد. او از حرم امام علی (ع) شروع به قیام کرد. امام زمان (عج) از جایی دیگر، از یمن و یا مکه شروع می کنند . در ایران هم همینطور . اینجا منطقه ای است که مربوط به ظهور امام زمان (عج) می شود .
امام زمان هم یک روز می آید و حرف می زند و عده ای طرفداری می کنند و درگیری بوجود می آید . نه اینکه یک شخصیت عجیب و غریب باشد و هیکل عجیبی داشته باشد. اینگونه نیست ولی عصر (عج) هم یک انسان کامل است که از بین همین مردم قیام می کنند و یارانش هم از بین همین مردمند . اگر بیاید ما نمی دانیم که کدام است و اخبار ممکن است گوناگون باشد. آنکه باید بشناسد ما هستیم و برای شناخت امام عصرخود باید دشمن او را بشناسیم تا هر جا لازم باشد با او دشمنی کنیم و در غیر اینصورت دین ما ناقص است و نتیجه هم این است که امام زمان را تشخیص نخواهیم داد .
اگر ایشان در طول عمر ما تشریف بیاورند فبه المراد و گرنه ما با دین شیعه از دنیا نرفته ایم . باید عقایدمان را کامل کنیم تا امام خود را بشناسیم . شناخت امام زمان به شناخت خودش وشناخت دشمنش بستگی دارد .
زیارت عاشورا این آموزش را به ما می دهد .
امید است که زیارت عاشورا را به عنوان یک دعایی که می شود با آن تضرع کرد نگاه نکنیم . بلکه درس ها از آن یاد بگیریم .
فراز اول این زیارت سلام بر امام حسین (ع) است با صفات مختلف و نَسَب های مختلفی که ایشان دارند، تا شخصیت همه جانبه امام را بشناسیم و بدانیم که به یک شخصیت معمولی سلام نمی کنیم . بلکه به پسر رسول الله (ص) و امیرالمومنین (ع) و حضرت زهرا (س) که خون خداست سلام می کنیم و در قسمت دوم هم بحث مصیبت را بیان می کند که امام حسین ( ع) چون از همه شخصیتها بالاتر است و انسان کاملی ست ، مصیبیت او هم از همه برتر است . که فقط متعلق به انسانها نیست ، بلکه همه چیز را تحت تاثیر قرار می دهد.
تا وقتی که امام زمان (عج) بیاید و حق را به حقدار برساند تا همه چیز به شکل تعادل خود باز گردد .
والسلام
 

جمعه ششم 10 1387
X