.:::::::: بسم الله الرحمن الرحیم ::::::::.

٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭ سلام ٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭

    انتظار ظهور مهدی موعود از حساس‏ترین و تاریخ‏سازترین فرازهای عقیدتی اسلامی است که عمری به درازای عمر اسلام دارد . پیامبر اکرم (ص) و خاندان پاکش، همواره مردم را به این «چشم به راهی‏» خوانده‏اند . در میان آثار فرقه‏ها و گروههای مسلمان نیز، از این آرمان، نشانه‏های بسیار به چشم می‏آید; تنها کافی است‏بدانیم که پس از یک پژوهش کوتاه در این زمینه نام بیش از پانصد کتاب، از دانشوران مسلمان به دست آمده که به یقین با تحقیقات عمیق‏تر این رقم از هزار تجاوز خواهد نمود .

پیامبراکرم (ص) فرمودند:

«اگر از دوام دنیا یک روز بیشتر نمانده باشد; خدای بزرگ آن را چنان درازا دهد تا مردی از دودمان مرا برانگیزاند که زمین را از عدالت و داد پر سازد همانگونه که از ستم و بیداد آکنده باشد .»

نخستین نکته‏ای که با عنایت‏به مفهوم «انتظار» به ذهن ما می‏آید خواستار شدن «ظهور» است از صمیم دل; زیرا تا دوستدار و دلبسته چیزی نباشی چشم به راهش نخواهی بود . لازمه این خواستن و اشتیاق وجود دو زمینه قلبی است: یکی شناخت و آگاهی از محتوای ظهور و دوم گرایش و جویایی نسبت‏به آن محتوا .

لازمه درک بهتر حقیقت از مفهوم «انتظار» ، «شناخت درونی‏» و «خواست قلبی‏» است . پس انتظار چیزی نیست مگر نیت ظهور .

منتظران حقیقی، پیوسته تصویر ظهور را در برابر دیدگان دارند و از دل و جان آن را می‏جویند و برای تحقق آن می‏کوشند . انتظار نه فقط ظهور را در دل و جان ما پایدار می‏سازد بلکه در قلمرو تن ما نیز نقش و نشانی از آن را آشکار می‏نماید، مگر نه این که چشم، زبان، گوش، دهان و دست و پای ما، بندگان فرمانبردار دل ما هستند . پس اگر اندیشه و پندار ما به رنگ ظهور درآمد گفتار و کردارمان را نیز همرنگ خود خواهد ساخت . مبادا این حقیقت را خیال و رؤیا پندارید و از خاصیت و اهمیت ایده‏ای چنین بلند و عالی غافل بمانید . چه خوب سروده مولوی:

از یک اندیشه که آید در درون

صد جهان گردد به یک دم سرنگون

امید به ظهور ایجاد جاذبه می‏کند; انسان را به راه می‏اندازد و به سوی خود می‏کشاند . جوهره این «امیدواری‏» همان «خوش‏بینی‏» نسبت‏به آینده بشریت است و پشتوانه آن نوید حتمی و مژده قطعی خدا به پیروزی مستضعفان و فرمانروایی صالحان و نیک‏فرجامی پرهیزکاران .

امید و انتظار مقدمه هجرت و جهاد است، نه زمینه رخوت و رکود . امام صادق (ع) می‏فرماید:

«هر کس دوست دارد از یاران حضرت قائم باشد، بایستی انتظار او را داشته و به نیکویی و پرهیزگاری رفتار نماید . پس اگر به این حال، پیش از قیام او از دنیا رود، پاداش یاران مهدی را خواهد گرفت . بنابراین بکوشید و جدیت کنید و چشم به راه باشید که بر شما گوارا باد .»

نخستین گام انتظار، خودسازی است; یعنی رشد و تربیت جسم و روح و چندان هم دشوار نیست; زیرا شوق دیدار او مردمان را می‏سازد چه رسد به اشتیاق درک ظهورش، پس لختی به خود بیندیشیم .

تلاشها و سازندگیهای ناشی از انتظار اگر هم به دوران ظهورش نرسد دست کم در زندگی عمومی جامعه تاثیری بسیار مثبت دارد; زیرا تربیت افراد و تجهیز آنان به یقین، جامعه را به پیش می‏برد و نیرومند و توانگر می‏سازد، در برابر دشمن پایداری و مقاومت می‏بخشد و در نتیجه آسایشی نسبی برای همگان فراهم می‏آورد .

انتظار امام زمان بدون محبت و علاقه به او کاری از پیش نخواهد برد; زیرا که حماسه‏ها همواره در فضای شور و احساس زاده و پرورده می‏شوند، کافی نیست که نسبت‏به حضرتش تنها پذیرش ذهن و پسند فکری داشته باشیم، کشش روحی و پیوند قلبی در اینجا به کار می‏آید . اگر در روزگار دشوار غیبت‏بر فراز آسمان بلند انتظار، گهگاه شاهد درخشش ستارگان بوده‏ایم، ناشی از عواطف پاک آن کواکب به خورشید نهان در ابر بوده است .

منتظران راستین در عین حال وظیفه دارند که علاوه بر اصلاح خویش در اصلاح دیگران نیز بکوشند; زیرا برنامه عظیم و سنگینی که انتظارش را می‏کشند یک برنامه فردی نیست; برنامه‏ای است که تمام عناصر تحول باید در آن شرکت جوید; باید کاری به صورت دسته‏جمعی و همگانی باشد، کوششها و تلاشها باید هماهنگ گردد و عمق و وسعت این هماهنگی باید به عظمت همان برنامه انقلاب جهانی باشد که انتظار آن را دارند .

انتظار یعنی آماده‏باش کامل . من اگر ظالم و ستمگرم چگونه ممکن است در انتظار کسی باشم که طعمه شمشیرش خون ستمگران است؟! من اگر آلوده و ناپاکم چگونه می‏توانم منتظر انقلابی باشم که شعله اولش دامان آلودگان را می‏گیرد؟!

اکنون می‏فهمیم چرا منتظران واقعی گاهی مانند کسانی شمرده شده‏اند که در خیمه حضرت مهدی (عج) و یا زیر پرچم اویند . یا چون کسی هستند که در راه خدا شمشیر می‏زند و یا در راه خدا به شهادت می‏رسد .

اینها مراحل مختلف و درجه مجاهده در راه حق و عدالت است که متناسب با مقدار آمادگی در انتظار افراد است; یعنی همانطور که میزان فداکاری مجاهدان راه خدا و نقش آنها با هم متفاوت است، انتظار و خودسازی و آمادگی نیز درجات مختلفی دارد که هر کدام از اینها با یکی از آنها از نظر مقدمات و نتیجه شباهت دارند .

پس بیدار باشید; زیرا نمی‏دانید که در چه وقت، صاحبخانه می‏آید، در شام یا نصف شب، یا بانگ خروس، یا صبح، مبادا ناگهان آمده، شما را خفته یابد .

اگر اندیشه و پندار ما به رنگ ظهور درآمد گفتار و کردارمان را نیز همرنگ خود خواهد ساخت .

امید و انتظار مقدمه هجرت و جهاد است، نه زمینه رخوت و رکود .

کافی نیست که نسبت‏به حضرتش تنها پذیرش ذهن و پسند فکری داشته باشیم، کشش روحی و پیوند قلبی در اینجا به کار می‏آید .

                             

٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭ خدانگهدار ٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭

.::::::::ж الهم صلعلی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ж::::::::.

دسته ها : مذهبی - عمومی
سه شنبه بیست و نهم 5 1387

آنچه در این صفحه از نظر شما می‏گذرد; مطالب خواندنی، نغز و زیبایی است که با مراجعه به گنیجینه ادب فارسی و فرهنگ اسلامی - ایرانی برای شما انتخاب و بازنویسی کرده‏ایم .

راستش برای ما ساده نیست که ببینیم هزاران جوان باسواد و فارسی‏زبان ایرانی یا نخواهند و یا نتوانند به سراغ کتابهای ارزشمندی که پدرانشان در گذشته‏های دور نوشته و برای آنها به یادگار گذاشته‏اند، بروند و به هر دلیل (ان شاء الله) ناخواسته از درک لطایف، معانی و مفاهیم پنهان در لابه‏لای این متون گرانسنگ محروم بمانند . از این پس در این صفحه یافته‏های خود را از لابه‏لای متون ادبی با بازنویسی تقدیم شما می‏کنیم . از شما عزیزان نیز می‏خواهیم اگر در ضمن مطالعاتتان به مطالبی آموزنده و جالب از این دست‏برخوردید از دوستان خود دریغ نکنید . برای ما بفرستید و موجبات بهره‏مندی دیگر جوانان موعودی را فراهم سازید .

تحریریه موعود جوان

غلامی همراه با اربابش می‏رفت، غلام وارد مسجد شد، نماز خواند و مدتی دراز غرق در لذت مناجات با خدا در مسجد ماند . چون آمدنش به درازا کشید ارباب احضارش کرد پاسخ داد: نمی‏گذارند خارج شوم . پرسید چه کسی نمی‏گذارد؟ گفت: همان کسی که نمی‏گذارد تو وارد شوی . (1)

امیرمؤمنان علی (ع) فرمود:

بسم‏الله گشاینده بستگی‏ها، آسان‏کننده دشواریها، دورکننده بدیها، آرامش‏بخش دلها و شفای دردهاست . (2)

یحیی بن زکریا از عیسی بن مریم پرسید: سخت‏ترین چیزها برای انسان در دو دنیا کدام است؟

گفت: خشم خدا!

یحیی پرسید: چه چیزی بندگان را از خشم خدا می‏رهاند؟

فرمود: فرو خوردن خشم و غضب! (3)

گفته‏اند حسین‏بن علی (ع) چون درویشی را می‏دید سؤال می‏کرد که نامت چیست و پسر که هستی؟ و چون نام او و پدرش را می‏شنید می‏گفت‏خوش آمدی! دیرزمانی است که در جست‏جوی توام; زیرا در دفتر پدر خویش دیده‏ام که چندین درم به پدر تو بدهکار بود . اکنون می‏خواهم دین پدر را ادا کنم . آری او به این بهانه منت‏بر خود می‏نهاد و نیازمندان را از اعطای خود بهره‏مند می‏کرد . (4)

در خبر آمده است که صبر گنجی است از گنجهای بهشت . وحی آمد بر عیسی (ع) که: ای عیسی! نیابی آنچه خواهی مگر صبر کنی بر آنچه نخواهی . (5)

رسول گرامی (ص) قومی از انصار را دید و پرسید شما مؤمنانید؟ گفتند: آری! گفت: نشان ایمان چیست؟ گفتند: بر نعمت‏شکر کنیم، در محنت صبر کنیم و به قضای الهی راضی باشیم . پس فرمود: «مؤمنون و رب‏الکعبه‏» ; به خدای کعبه سوگند شما از مؤمنان‏اید . (6)

پی‏نوشتها:

1 - تفسیر کشف‏الاسرار، ج 7، ص 154 .

2 - همان، ج 7، ص 113 .

3 - همان، ج 2، ص 276 .

4 - همان، ج 5، ص 106 .

5 - همان، ج 5، ص 248 .


 

 

دسته ها : مذهبی - عمومی
سه شنبه بیست و نهم 5 1387

.:::::::: بسم الله الرحمن الرحیم ::::::::.

٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭سلام٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭  ٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭

مجموع عمر تو در دنیا یک ساعت‏بیشتر نیست; بخشی از این ساعت گذشته و تمام شده است، بخشی هم هنوز نیامده و نمی‏دانی در آن چه بر سر تو خواهد آمد . سرمایه موجود و پرارزش عمر تو لحظه‏هایی است که اینک در اختیارت است . پس باید برای رستگاریت‏بکوشی، وظیفه‏شناس باشی و از دستورات خداوند اطاعت کنی .

ببین! کسی که دو روزش با هم یکسان باشد در معامله عمرش ضرر کرده است; کسی که امروزش بهتر از دیروز باشد مورد غبطه دیگران واقع می‏شود و کسی که امروزش بدتر از دیروز باشد از رحمت‏حق محروم است .

پس یک «یا علی‏» بگو و اگر از عمرت فقط دو روز باقی مانده، یک روزش را به فرا گرفتن ادب و تربیت اختصاص بده تا هنگام مرگت از سرمایه‏های اخلاقی روز قبلی یاری بخواهی .

به خاطر داشته باش در قیامت هیچ بنده‏ای قدم از قدم برنمی‏دارد مگر به این پرسشها پاسخ دهد: اول آن‏که عمرش را در چه کاری گذرانده; دوم جوانیش را چگونه و در چه راهی تمام کرده و سوم ثروتش را چگونه به دست آورده و آن را در چه راهی صرف کرده است؟

رسول اکرم (ص) به یارانشان می‏فرمودند:

آن کس که در باقیمانده عمرش دارای حسن رفتار باشد و به پاکی و نیکی قدم بردارد خداوند او را به گناهان گذشته‏اش مؤاخذه نمی‏کند و کسی که در باقی‏مانده عمر بدکار باشد به تمام اعمال دوران عمرش مؤاخذه خواهد شد .

                             

٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭خدانگهدار ٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭ ٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭٭

.::::::::ж الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ж::::::::.

 

دسته ها : مذهبی - عمومی
سه شنبه بیست و نهم 5 1387

ای پادشه خوبان، داد از غم تنهایی
دل بی‌تو به جان آمد، وقت است که بازآیی
مشتاقی و مهجوری، دور از تو چنانم کرد
کز دست بخواهد شد پایاب شکیبایی

میلاد باسعادت و پربرکت منادی صلح و عدالت، منجی عالم بشریت، حضرت مهدی(عج) مبارک‌باد.
دسته ها : مذهبی - عمومی - خبری
شنبه بیست و ششم 5 1387
 

حجة الاسلام والمسلمین جوادمحدثی

«دوازده فروردین»، بهار انقلاب ما، و روز شکفتن گُل اسلام بر شاخسار زمان، و نوید بخش تجلّى حق و حاکمیّت نظام اسلامى است.

«دوازده فروردین» عصاره یک تاریخ سراسر خون و شهادت و تبلور آن همه عشقها، آرمانها، اسلام خواهى ها، حق پرستى ها و باطل ستیزى هاست

دوازده فروردین، روز اِحقاق حق، روز پیروزى دین است.

جمهورى اسلامى، ودیعه الهى در دست ماست. و ... روز «دوازده فروردین» روز بیعت ما با اسلام، براى دفاع و حمایت و فداکارى، در راه این انقلاب مقدّس است، که راهش همان اسلام و حاکمیّت قرآن است.

«جمهورى اسلامى»که تجسم عینى آن همه شعارها و فریادها و خواستنها و طلبها و عطشها بود، با همه سنگینى اش، روى دوازده ستون نورانى و سرخ نهاده شد و دوازدهم فروردین، «روز جمهورى اسلامى» نام گرفت و تعطیل رسمى اعلام شد.

دوازده فروردین «خندق»ى بود که حفر گردید و احزاب قریش و کفار حجاز، از بیعتگران مؤمن و امّت محمد، باز شناخته گردیدند.

دوازده فروردین، «روز جمهورى اسلامى» صراط بُرنده و لغزنده و باریکى بود که برفراز جهنم خودخواهیها و شرق گراییها و غرب زدگیها و قدرت طلبیها کشیده شد، تا این امّت را به «جَنّة المأوا»ى خداباورى و اسلام خواهى و حقجویى رهنمون شود.

دوازده فروردین روز بلوغ فکرى و سیاسى این امّت، در سایه اسلام بود.

دوازده فروردین، یکى از «ایام اللّه» بود، روزى مبارک و مقدس، که دهانى به وسعت ایران، با فریادى رعدآسا و پرطنین، جمهورى اسلامى را «آرى» گفت.

دوازده فروردین، روز احقاق حق بود. روز پیروزى دین، روزى که افسون ساحران جادوگر، و تلاش خنّاسان و سوسه گر، باطل گشت، روزى که کشتى این امّت، در ساحل استقرار و استقلال، لنگر انداخت.

 

1 - روز پیروزى انقلاب اسلامى در سال 1357 ش.

2 - روز چهاردهم اسفند.

3 - ولادت اوّل ذى قعده 173 هجرى، وفات 10 ربیع الثانى 201 ق.

4 - روز ورود امام خمینى(ره) به میهن اسلامى، سال 1357 ش.

5 - روز رأى ملّت به نظام جمهورى اسلامى، سال 1358 ش.

 

 

  متن اصلی ازجناب یارمن درانجمن تبیان

 

 

دسته ها : عمومی
سه شنبه سیزدهم 1 1387
X