تولی و تبری
شب سوم محرم
(( بسم الله الرحمن الرحیم ))

زیارت عاشورا بر دو پایه اصلی عقاید شیعه را معرفی می کند :
1 . محبت , دوست داشتن , ولایت پذیری و مسؤولیت پذیری از جانب خدا و هر کس که خدا منصوب کرده است .
2. دشمنی و بیزاری نسبت به هر کس که دشمن اینها و دشمن خداست .
این «تولی» و «تبری» اصل اعتقادی شیعیان نابی است که به دین اسلام ایمان آورده اند و امیرالمومنین (ع) امیر آنهاست .
امام حسین (ع) که به شهادت رسید، الگوی آنهاست و امام زمان (عج) ( که دوبار مستقیم وغیر مستقیم نامش در زیارتنامه آمده است)، آینده آنهاست و همه اینها منتظر آمدن امام زمان (عج) هستند و امیدوارند و از خدا می خواهند که جزو یاران و فدائیان ولیعصر(عج) باشند.
زیارت یعنی مواجه شدن با انسانی که زنده است و ما معتقد هستیم که اهل بیت اگر چه به شهادت رسیدند و جسم آنها زیرخاک رفت، اما شخصیت آنها همیشه زنده است و روح آنها در بین بشریت وجود دارد و هادی و رهنمای ما هستند. لذا وقتی به بارگاه هر یک از اهل بیت
می رویم ، یعنی به دیدن آنها می رویم .
زیارت ، وقتی زیارت محسوب می شود که صاحب آن بارگاه را ببینم و گرنه راهی را رفته ایم و خسته شده ایم و برگشته ایم .
اگرچه ثواب دارد و دعا مستجاب می شود خصوصا در حرم امام حسین (ع) . اما بارگاه قرار داده شده و زیارت نامه نوشته شده تا ما بخوانیم و وقتی وارد حرم شدیم ، امام حسین (ع) را ببینیم . وقتی وارد حرم رضوی شدیم ، امام رضا(ع) را ببینیم.
کسانی که اهل تقوا هستند، صدای امام رضا (ع) را می شنوند و یا حداقل چند روزی را که در حرم هستند، خواب ایشان را می بینند.
خیلی ها هم حضرت را یا در درون ضریح و یا بیرون حرم و یا بین مردم می بینند و وقتی به زیارت می روند صاحب بارگاه را با چشم دل زیارت می کنند .
امام حسین(ع) هم دقیقا همینطور است و کسی که زیارت عاشورا را می خواند امام حسین (ع) را می بیند. نه تنها در کربلا و در حرم بلکه در هرکجای عالم . اولیای خدا وقتی روضه امام حسین (ع) را می خوانند، کربلا پیش چشمشان نمایان می شود. یعنی به مقامی رسیده اند که
امام را زیارت کرده اند .
اگر چه زیارت عاشورا یکی از اذکار مهم ماست و گره های زیادی را به طرق مختلف باز می کند، اما همه معارف ناب شیعه در این
زیارت نامه آمده است. و ما باید بعنوان درس به آن نگاه کنیم . بعنوان اینکه عقاید ما از توحید تا قیامت و جهنم و صراط و حق و باطل و هرچیزی دیگری که جزء اعتقادات ماست ، در این زیارتنامه جمع شده است و در اینصورت نه تنها به زیارت امام حسین ، بلکه به دیدار همه ائمه نائل می شویم . چون در این زیارت از پیامبر اکرم (ص) تا امام زمان (عج) نام برده شده است . زیارت همه آنها در صورتی ممکن است که ما زیارت عاشورا را بفهمیم .
خیلی ها به حرم امام رضا (ع) مشرف می شوند. اما امام رضا (ع) را در بین جمعیت نمی شناسند . تصوراتی از ائمه دارند مثل این
نقاشی هایی که می کشند و بدنبال این چهره ها هستند که این هم در این جمعیت نیست . اما اگر عاشورا را بفهمد، ائمه خصوصا امام زمان را با چهره معمولی در بین مردم می شناسد. اما اگر غیر از این باشد، تلاش برای دیدن امام بیهوده است .
هزاران نفر در دنیا هستند که مثلا شیعه هستند، اما مطابق عقاید یک شیعه زندگی نمی کنند. شاید ما هم این گونه باشیم . به گفتن و اسم و رفت و آمد نمیتوان ادعای شیعه بودن کرد. بلکه به عمل است و عمل بدون معرفت بیهوده است . مانند چهارپایی که بدون هدف به دور سنگ آسیاب می چرخد و فقط گندم دیگران را آرد می کند و هیچ کاری برای خود و پیشرفتش نمی کند .
اگر انسانها اعمال اینگونه داشته باشند، یعنی نماز می خواند و روزه می گیرد و به مسجد و هئیت می رود ، در حقیقت مرتب دور باطل
می زند . وقتی نمازش با نماز قبلی فرقی نکند، همان کار را می کند . فقط قیافه انسانی دارد ، اما افکارش مانند همانی است که دور چرخ آسیاب می چرخد بعد که پرده ها کنار می رود می گویند ما چقدر دست و پا زدیم . این آیه قرآن است که در سوره جمعه می فرماید
«کمثل الحمار ....»
در اینجا منظور عالِم نیست بلکه منظور ادم معمولی است . الاسفار به معنی کتابها که این ها کتابهای علمی خود را مثل حمار بار می کنند و از این طرف به آن طرف می برند و از علم خود استفاده نمی کنند .
در قرآن خداوند می فرماید کسانی که می دانند با کسانی که نمی دانند برابر نیستند . یعنی باید علم داشته باشیم ، اما علمی که به آن عمل نکنیم فایده ای ندارد. مثل این است که کتابها را بار خود کنیم. در جاهای مختلفی در قرآن این آیه امده است . البته بدتر از این هم آمده است که از هر موجود زنده ای بدتر ادمی است که نمی فهمد چه می کند .
کسی که می فهمد به زیارت هم نائل می شود. چشم او می بنید و گوش او می شنود .
در عباداتمان یک حدود شرعی و فقهی وجود دارد که انجام آنها را واجب را می دانیم . اما کل حالت معنوی نماز را از چه کسی باید یاد بگیریم تا صددرصد یقین کنیم ؟ علما الگو هستند. اما صددرصد نیستند. چه کسی ممکن است که درهمه حالات به سراغ ما بیاید و ما زیارتش کنیم وبا خواندن کدام زیارت ؟این زیارت تنها زیارت عاشوراست .
در زیارت آل یاسین خطاب به امام زمان (عج) می گوید : سلام بر تو وقتی که نماز می خوانی . سلام بر تو وقتی می نشینی و سلام بر تو وقتی می ایستی . سلام بر تو وقتی قنوت می خوانی . سلام بر تو وقتی رکوع می کنی . سلام بر تو وقتی سجده می کنی . سلام بر تو وقتی
لا اله الا الله می گویی . سلام بر تو وقتی سبحان الله می گویی ... که همه اینها یک منظره را به ما می رساند و آن اینکه اگر معرفت پیدا کنیم سجده واقعی را می بینیم که امام زمان (عج) چطور به سجده می رود .
یکی از اولیا خدا می گفت : خیلی ها هستند که طی الارض می کنند . در مکانی حاضر می شوند که امام زمان(عج) نماز با جماعت می خواند خصوصا حرم امام رضا(ع). چنین انسانهایی هم بین ما زندگی می کنند. این معرفت را از کجا پیدا کرده اند ؟
از زیارت عاشورا و خیلی جاهای دیگر. اما زیارت عاشورا همه را در یک متن خلاصه کرده و البته عاشقانه که راحت بشود با آن ارتباط برقرار کرد .
زیارت عاشورا چهارده قسمت دارد . قسمت اول سلام بر امام حسین (ع) بود. قسمت دوم اینکه مصیبت امام حسین بسیار بزرگ است و فقط گرفتاران این مصیبت انسانها نیستند، بلکه همه خلایق به یک نحوی از این مصیبت ضرر دیدند و ما این را الان می فهمیم .
همه نظم طبیعی به هم خورده و این به چه دلیل است ؟ به این دلیل که انسان کاملی در رأس امور بشریت قرار ندارد . یک عده نادان و احمق خصوصا غربی گراها و مادی گراها دنیا را به سمتی برده اند که خود خواسته اند و منافعشان ایجاب می کرده است . کاری هم به این ندارند که که مثلا سی هزار نفر در روزفقط از گرسنگی می میرند در حالیکه بخشی هم از خوردن زیاد می میرند.
انسانها باید به این سادگی بمیرند ؟ چرا ؟ چون کسی که رهبر این جامعه جهانی است و ادعا می کند و همه را به سمت خود می خواند، یک انسان فاسد بایک فکر فاسد و منحرف است.
خدایی که این عالم را خلق کرده ، این جهان و انسانها را خلق کرده، نیازهایشان را میداند و کسی را برای رهبر قرار می دهد که بتواند نیاز این مردم را مرتفع کند .
نمونه بارز آن جورج بوش , کسی است که ادعا می کند من توسط مسیح توبه کردم . در تاریخ امریکا تنها رئیس جمهوری است که با شعار دین بر سرکار آمد . تا چند سال پیش دائم الخمر بود و با زنها بود و آدم فاسدی بود. نه اینکه الان نباشد . درآن موقع علنی و آشکار بود . بعد با یک یهودی متعصب آشنا می شود که اکنون جزو مشاوران درجه یک اوست و بواسطه او دست از دوخطای بزرگش بر میدارد و به قول خودش توبه می کند و می گوید من آنقدر توبه ام واقعی است که مسیح من را بعنوان جانشین خود و زمینه ساز حکومتش انتخاب کرده است. و حال این آدم چقدر فساد می کند و جنایاتی در حق مردم جهان می کند که گفتنی نیست . دو دختر او که دوقلو هستند از فاسدترین افراد امریکا هستند که معروف است در سایتهای مختلف و با عکس های متفاوت برای پدرشان تبلیغات انتخاباتی می کنند . زندگی همه اینها مخالف زندگی یک انسان معمولیست . چه رسد به اینکه رهبر جامعه جهانی باشد. این بلاهایی که بر سر این طبیعت آورده اند، هیچ پادشاهی در طول تاریخ نیاورده است .
یک کشور آفریقایی هست که سالانه چند هزار نفر بخاطر درگیری داخلی کشته می شوند. فوق العاده در آنجا فقیر وجود دارد. عده زیادی هم از گرسنگی می میرند و ایدز آمارش بالاست . فقط به این دلیل که آن کشور «صمغ» ، (ماده اولیه آدامس) آمریکا را تأمین می کند . بخاطر جویدن آدامس، یک کشور را اینطور به فساد می کشانند. آنهم نه یک روز و دو روز، بلکه بیست سی سال است که اینگونه کرده اند.
جای دیگری را به خاطر الماسش و جای دیگر را به خاطر نفت و...
پدیده های اعجاب آوری در طبیعت ایجاد می شود . اطراف استان گیلان پنج متر برف آمده است بقدری که بعضی روستاها معلوم نیست . سونامی به وجود می آید. چرا ؟ چون آزمایش اتمی کرده اند و نیرو گاه های عجیب و غریب اتمی زیر آب و روی آب در جزیره ها و جنگل ها و ارتفاعات درست کرده اند و کسی هم سر در نیاورده که اینها چه می کنند و کسی هم علم اینها را ندارد .
درآیه آخر سوره ( قاف ) آمده است که : قارون گفت : من از علمم به این ثروت رسیدم .
دقیقا همین کاری که جباران غربی الان می کنند و قارون زمان و بسیار ثروتمندند .
اگر بودجه کشور ما با همه طول و عرضش به صد میلیارد دلار برسد، آنها فقط چهارصد میلیارد دلار سالانه اسلحه می خرند.
در صورتیکه ما کشور قدرتمندی هستیم . بجز چند کشور در حال توسعه که قد علم کرده اند ، ما بقی کشورها اصلا به ذهن نمی آیند و چیزی حساب نمی شوند . چه کسی اینها را به این روز درآورده است؟ قارون های زمان .
اگر ما اینها را نشناسیم ، برای خودمان مشکل ساز می شود . بحث سیاسی نیست . بحث اعتقادی است . در زمان امام حسین (ع) دشمن ایشان یک مرد سیاسی بود . در این زمان می گویند که دین ربطی به سیاست ندارد در حالیکه دین ما درون خود همه چیز را دارد. اگر نداشته باشد دین نیست . امام حسین ( ع ) را چه کسی کشت ؟ یک آدم سیاسی یا یک آدم دینی؟یک آدم سیاسی.
کسی که خلافت را غصب کرده بود. امام حسین قصد داشت بیعت نکند و بلکه حق را پس بگیرد و یک کار سیاسی بکند . این جزء دین است . در زیارت عاشورا از اول تا اخرش هست که دشمن شما کسی است که حق شما را گرفت و حق پدر و مادرتان را.
و به رسول الله(ص) خیانت کردند و هر بلایی بر سر شما آوردند و شما را از جایگاهتان پایین آوردند .
الان هم همینطور است . اگر به دنبال یک دشمن خیالی بگردیم ، هیچ وقت آن دشمن پیدا نمی شود و از همه مهمتر وقتی امام زمان (عج )
بیاید مقابل کدام دشمن قرار بگیرد ؟سفیانی کیست ؟ یک آدمی است که از جایی درآمده و معروف می شود و می رود یا نه ؟
الان قضیه آمریکا و اسرائیل ، فلسطین است . لبنان که کشور پر خطری از نظر سیاسی است و حدود سی سال است که تفرقه و گروه و جناح در آنجا فراوان است . ولی نقاط خیلی مستحکم فکری دارد که اگر نباشند، جناح ها مقابل هم اسلحه می کشند و لبنان را تقسیم می کنند . جنوب لبنان تقریبا مستقل است و دست حزب الله است و این برای آمریکا و اسرائیل نقطه قابل توجهی است .
اردن اعلام کرده که به خواست جرج بوش ، خاک اردن تقسیم بر سه شد .
عراق و سوریه هم از این جمله کشورهاست . سوریه الان مقاومت و ایستادگی می کند اما چقدر ؟ اگر به آن حمله کنند دوام نخواهد آورد . چون نظام حاکم بر سوریه حزب بعث است و مثل عراق ، قدرت اقتصادی و رأی مردمی ندارند . حافظ اسد و فرزندش هم بدون رأی مردمی به این مقام رسیده اند و مردمش بسیار فقیر و ضعیفند . یعنی حتما در درگیری با أمریکا و اسرائیل شکست خواهند خورد .
کشور پنجم عراق است که انتخابات برگزار شد و کسانی که انتخاب شده اند باید یک نخست وزیر معرفی کنند .
این پنج منطقه در روایات ما معروف به شامات است . اینها به هم پیوند می خورند و یک کشور واحد را تشکیل می دهند و به قول
آمریکاییها خاورمیانه بزرگ تشکیل می شود و یک نفر هم حاکمش می شود. اسم این شخص سفیانی است که یک آدم معمولی نیست و از جای گمنامی نیامده است . یک سیاستمدار است و ما باید بشناسیم .
این اتفاقات هم حالا شروع به انجام شده و مربوط به دو هزار سال آینده نیست . ظهور امام نزدیک است . باید هم ایشان و هم دشمنشان را بشناسیم . لازم به پیشگویی نیست . طرف مقابل ما هم که یهودی هستند و هم همین عقاید را دارند.
ولی جرج بوش بیشتر بر اساس پیش گویی حرکت می کند نه بر اساس کمک علمی استادان دانشگاه و سیاستمداران و استراتژیست ها .
پیشگویان یهودی درجه یک که چند نفرشان معروفند و الان سایتهای بزرگی راه اندازی کرده اند .
اینها با پیشگویی دین یهود، عراق را گرفته اند و با پیشگویی دین یهود، دنبال امام زمان (عج) می گردند.
با پیشگویی دین یهود، پنج کشور را یکی می کنند . سفیانی شناخته شده است اما ما نمی دانیم کیست ولی الان موجود است .
پیام رهبر انقلاب به حج که فرمودند : یا در انتخابات تقلب می کنند یا یک نفر دیکتاتور بر اینجا حاکم می کنند .
این دیکتاتور همان سفیاتی است . حال اگر بتوانند در این مرحله ، و اگر نتوانند در مرحله بعد انجام خواهند داد.
آنها به همین دلیل به اینجا آمده اند وگر نه کاری در اینجا ندارند . درست است به نفت هم نیاز دارند . اما نفت مقطعی است .
میتوانند از جاهای دیگر هم تامین کنند . اینها می خواهند حکومت جهان را بگیرند . چون هم در منابع ما و هم در منابع آنان هست که هر کس این منطقه را بگیرد ، در آخر الزمان حاکم جهان خواهد بود و اعلام کرده اند ما می گیریم و در سال 2007 کار تمام خواهد شد .
جورج بوش در دوره قبل بسختی رأی آورد. اما در دوره بعد راحت به او رأی دادند. چرا ؟
چون می خواهد به هدفش برسد . دوره قبل نتوانستند مردم را توجیه کنند . این بار دیگر نیازی به رأی مردم نداشتند. رییس جمهور کردند تا کارش را تمام کند . و چهار سال بیشتر فرصت ندارد .
در روایت داریم که امنیت عربستان به هم خواهد خورد .عربستان هیچ وقت سابقه این قدر شلوغی و بمب و ترور نداشته است .
خلاصه اینکه شناخت امام زمان (عج) و دشمن امام ، بسیار مهم است و اعتقاد اصلی شیعه است . الان شیعیان قدرت پیدا کرده اند و مثل صد سال گذشته نیست که ما در ضعف باشیم و فقط درگوشه مسجد دعا و نماز بخوانیم . الان سه کشوری که تا سی سال پیش ارباب ما بودند (انگلیس و فرانسه و آلمان) ، در یک مذاکره عادی زورشان به ما نمی رسد و نمیدانند چه باید بکنند . یا باید حمله نظامی بکنند که نمی کنند و میدانند صددرصد غلط است . یا باید این امتیاز را به ما هم بدهند که شما جزء هشت قدرت برتر جهان هستید و به این سادگی این کار را
نمی کنند. چون اگر چنین چیزی را اعلام کنند ، خیلی از طرفدارانشان را از دست می دهند و دیگر مجبورند پا به پای ما بیایند و ایران را به رسمیت بشناسند . 25 سال پیش گفتند که اینها وحشی هستند و طالبان مدرن هستند . الان می بینند که این طور نیست .
همه المپیادهای جهان قبضه ایران است. از نظر علمی بیشترین و مهم ترین اختراعات کار ایرانی هاست . چه کسانی که در درون ایران هستند و چه آنهایی که در خارج از کشور بسر می برند. البته مشکلات داخلی هم داریم که به امید خدا حل خواهد شد و امید است کسانی بر سر کار بیایند که برای مردم کار کنند و بتوانند مسائل اقتصادی مردم را حل کنند . مردم دین و ایمانشان را براحتی بدست نیاورده اند که بخواهند از دست بدهند . با کمی بها دادن به مسائل فرهنگی ، موانع برطرف خواهد شد .
به هرحال ما قدرت داریم و این حرف واقعی است . اگر دشمنان انقلاب بفهمند که ما ضعیفیم ، پایشان را روی سر ما می گذارند و له می کنند. نمونه اش بوسنی و افغانستان که کسی را نداشتند و عددی نبودند . و اگر ببینند که ما در ضعف هستیم ، خیلی راحت با ما هم همین کار را می کنند . ولی می دانند که ایران با جاهای دیگر فرق می کند . ما مؤمن هایی هستیم که فقط به دعا اکتفا نمی کنیم . الان باید از همه دنیا سر در بیاوریم . خصوصا جوان ترها باید از همه علوم سر در بیاورند و گرنه امام زمان ( عج ) شناخته نمی شود.
امام ، صاحب علم الهی است . اینطور نیست که فکر کنیم که امام زمان یک تسبیح بدست است . ایشان افراد متفکری دارد .
روزگار را می فهمند و همه چیزی را خوب تعبیر می کنند و قدم به قدم با دشمن می آیند همان طور که آنها می فهمند و در عین حال ابزار معنوی و الهی دارند و به کمک ما می آیند .
چون در زیارت عاشورا بر این قضیه تاکید شده است ، خوب است که شرایط آخرالزمان خوب توصیف شود تا همه بدانیم واگر امام را نشناسیم می شویم کمثل الحمار .
رفت وآمدهای مابه جلسات و هیئتها برای این است که معرفت ما بالا رود و اعمالمان بهترو بیشتر شودو صحیح تر باشد و موجب رضای خدا گردد و سریع تر به سوی خدا حرکت کنیم .
قسمت چهارم زیارت عاشورا لعن بر کسانی بود که اساس ظلم بر اهل بیت را قرار دارند .
قسمت پنجم یک شعار کلیدی است که مربوط به دین ماست :( یا ابا عبدالله انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم الی یوم القیامه ))
یعنی چکیده عقاید در این شعار مطرح شده است . البته این شعار در دفعات بعد هم کامل تر می شود . دفعه اول به امام حسین عرض می کند من با کسی که تو قبولش داری و دوست توست و تو با او ارتباط صمیمانه داری و روابط حسنه برقرار می کنی ، دوست هستم و می جنگم با کسی که تو با او می جنگی تا قیامت .
این اصل است برای کسی که شیعه امام حسین(ع) و امام زمان (عج) است و هر کس اینطور نیست اگر چه ادعا بکند ، ادعای او پوچ است .
انشا الله که معرفت ما بیشتر شود و اعمالمان مطابق اعتقاداتمان صالح شود وبه زیارت ائمه خصوصا امام زمان (عج ) نائل شویم و این آینه جلوی ما هم قرار بگیرد و بدی های جسمی و معنوی ما دوا شود .

والسلام
 


جمعه ششم 10 1387
X