برگرفته ازسایت ظهور
www.zohoor.ir

هدف از خلقت و زیارت عاشورا
( شب اول محرم)
(( بسم الله الرحمن الرحیم ))
خداوند برای اینکه زندگی ای که خود به انسانها بخشیده است را هدفمند کند، دین را قرار داده است .
انسان مانند همه موجودات دیگر یک موجود زنده است که اگر فکر نکند، بزرگترین ضرر را خواهد کرد و بعبارت بهتر عقل دارد و اگر استفاده نکندو هیچ دلیلی برای زنده ماندن پیدا نکند، به همه اعتراض می کند که :« چرا من به دنیا آمده ام ؟»
و گرفتار چراهای متعدد و مصیبت شومی خواهد شد .
اما اگر کسی بفهمد دلیل بودنش در این دنیا چیست ، در اصل هدف را دیده است .
خداوند در انسانها کششی قرار داده است که روی خودشان را بسمت آن هدف می کنند و بسمت آن در حرکتند.
مانند آهنربایی که به یک آهن در جهت درست گرایش دارد و می چسبد . ولی اگر این آهنربا با هدف زندگی تنظیم نشده باشد، با چالش برخورد خواهد کرد ودر چاههای مادی و معنوی سرخورده و معترض می شود .
اما انسانهایی که هدف را پیدا می کنند، مثل اینست که آهنربا به طرف آهن جهت داده می شود و خود بخود به او خواهد رسید .
گرایش انسان به «فطرت»، ربایش اصلی درون ماست که هر جا هدف را ببیند ، ما را به آن سمت می کشاند .
واسطه و فاصله بین هدف و فطرت ما «دین» نام دارد . که خدای متعال قرار داده که انسانها حتما از فطرت استفاده کنند که بنا بر همان سرشت به سمت مقصدی بروند و به آن برسند . این مقصد نهایی دین است و دلیل وجودی پیامبران هم بهمین امر است .
از زمان خلقت اولین انسان (آدم ابوالبشر) تا آخرین پیامبر، همه بر همین اساس بوده است .
بر اساس داستان خلقت ، آدم وحوا در روایتی دارای دو پسر و در روایتی دارای دو دختر و دو پسر هستند.
وحی بر حضرت آدم نازل می شود که به دو پسر خود بگوکه برای خداوند قربانی کنند .
دستور اجرا می شود. در این ذبح فقط قربانی هابیل پذیرفته می شود ولی قربانی قابیل رد می شود.
این اولین خطای انسان بود بر زمین که از خداوند اطاعت نکرد و به خطای دوم افتاد و برادرش را کشت .
وحی بعدی آمد که پیچیده تر و بیشتر بود که یکی بد است و دیگری خوب. هابیل و هابیلیان خوب هستند و قابیل و قابیلیان بد.
هر کس اینطور زندگی کند و اعمالش را تنها برای خدا انجام دهد، مومن است. اما آن دیگری مومن نیست.
به مومن می گوید که احتیاط کن که آنگونه نشوی ، و به دیگری تشر می زند که سریع توبه کن وگرنه بعد از مرگ آتش جهنم سزاوار و شایسته توست .
اینها ازدواج کردند و صاحب فرزند شدند و تعداد انسانها زیاد شد و بمراتب تعداد انسانهای خوب و بد افزایش یافت
و بهمین اندازه ی تصاعدی، تعداد کارهای خوب و بد فراوان گشت و به تناسب این کارهای خوب و بد و این انسانهای زیاد ،
اوامر و نواهی خدا بیشتر شد و بشر کارهای مختلفی در مقابل خداوند انجام داد .
وحی می شد که چه چیز درست است و چه چیز غلط . موردی اضافه و دیگری کم می شد .
بهمین ترتیب روند رشد انسانها پیش رفت و نسل انسانها بر زمین زیاد شد و امر الهی کامل و کاملتر گردید.
اما همه این اوامر و نواهی ، همان دستور اول را بیان می کنند. یعنی :« تقرب الی الله »
چون تعداد انسانها ، کارها ، افکار و راهها افزایش یافت ، خداوند اوامر خودرا بیشتر و کاملتر کرد تا به پیامبر اکرم ( ص) رسید
که دستورات تمام و کامل شد . همه برنامه ها و فرمانهایی که لازم بود تا بدست انسان برسد، در روز یوم الغدیر ( الیوم الاکبر ) کامل گردید .
رسول اکرم (ص) بعنوان پیامبرآخرالزمان و آخرین نبی، هر چیزی که لازم بود یک انسان بداند تا به هدف برسد و راه خود را گم نکند و به پوچی نگراید و دنبال هر کسی براه نیفتد و از عقل و استعداد خود کاملا استفاده کند، همه را بهمراه خود آورد.
همه در قرآن جمع آوری شد . اینها دستوراتی از طرف خدا بود تا انسانها به آن عمل کنند .
اما قطعا عقل ما هم این مطلب را تایید میکند که بعضی ها انجام نمی دهند و بعضی نه تنها انجام نمی دهند، بلکه از انجام دادن دیگران نیز ممانعت می کنند. برخی دیگر که از آنها هم بدترهستند، راهی را که خود خواستار آنند، پیش پای دیگران می گذارند که هیچگاه به حقیقت نرسند. یعنی دین های دروغی درست می کنند .
بهمین دلیل دین ، مجری می خواهد و باید این مجری ازجانب خدا منصوب شود و اگر غیر از این باشد ، چیزی را به مردم تجویز و اجرا
می کند که خود می خواهد و مردم را به هدف اصلی نمی رساند و دچار گمراهی می کند.
متاسفانه اکنون تمام جهان بجز نقاط خاصی همینطور است . رهبران مردم را بسمت خدا نمی برند، بلکه بسمت خود می کشانند و
می خواهند که مردم آنها را پرستش کنند . حال یا بت است یا چیز دیگر . سازنده بت قویتر از خود بت است.
داستانهای زمان پیامبران گذشته و قبل از مبعوث شدن آنها گواهی بر این امر است که مردم در آن زمان یک سری بت را می پرستیدند.
ولی خوب که دقت کنیم متوجه می شویم که در واقع بت ساز را پرستش می کردند .
افرادی شبانه بتها را می ساختند برای اینکه مردم تحفه ای بیاورند تا آنها بتوانند زندگی خود را ادامه دهند و مردم هم غافل بودند.
درحال حاضرهم همینگونه است. خیلی از رهبران دقیقا این رفتار را درپیش گرفته اند.
کسی را برای حکومت و ریاست و صلح قرار می دهند که ساخته شده دست دیگران است و او خود کاره ای نیست.
کسی او را در آن مکان قرار داده تا معبود و کعبه آمال شود. این موضوع در همه تاریخ وجود داشته است .
از زمان قابیل شروع شده و تا امام زمان (عج) بیاید و این قائله را ختم کند و بر همه جهان حکومت کند و عدالت را به جای ظلم برقرار کند و مردم بفهمند که زندگی بر زمین بهشت است و مردم با هم برادر شوند و کسی حق دیگری را نخورد و تهمت ودروغ از جامعه جمع شود و کسی که مرتکب این اشتباهات شد بین خودش و خدا توبه می کند، ادامه خواهد داشت.
در هر صورت دین الهی با آمدن آخرین پیامبر الهی تکمیل شد و در قرآن موجوداست و این دین مجری می خواهد.
مجری یعنی خلیفه و کسی که خلافت می کند و صاحب حکومت است.
پیامبر اکرم (ص) هم البته اینگونه بود. اما وقتی قرآن تکمیل شد، پیامبر چند روز بعد ، از دنیا رفت .
یعنی از غدیر تا آخر ماه صفر.
کسی که بخواهد همه خواسته های خدا را برای مردم اجرا کند، ولی و خلیفه خدا و جانشین پیامبر (ص) است و این ولی ووصی کسی نیست جز امیرالمومنین(ع ). که ملعونان راه را منحرف کردند و نگذاشتند ایشان خلافت کنند .
افرادی آمدند و خواسته های خود را به مردم تحمیل کردند و این تحمیل بیست و پنج سال به طول انجامید و بعد از این دوران ، همان انسانها در شکل دیگر و در پیچیدگی های سیاسی خاصی، به حضرت تحمیل کردند که خلیفه شود .
امیرالمومنین (ع) فرمودند که شما بدنبال خلافت و عدالت من نیستید . شما می خواهید به مقاصد و اهداف خود برسید و من را برای رسیدن به آرمانهایتان مناسب می بینید و بزور و آزار شما پذیرفتم .
و آ نها هم تحمل نکردند و امام شیعیان را به شهادت رساندند .
بعد از ایشان امام حسن (ع) مطابق وصیت پیامبر و دستور خدا به امامت رسید و همه مسلمانان و حتی غیر مسلمانان ایشان را قبول داشتند و اعتقاد و اطلاع داشتند که بعد از پیامبر دوازده نفر که اولین آنها امام علی (ع) و بعد از آن فرزندان ایشان مسیر هدایت را ادامه می دهند . ولی امام حسن (ع) را هم بیش از پنج یا شش ماه تحمل نکردند و مجبور به صلح کردند و بعد صلح و سازش را پایمال کردند و نهایتا ایشان را هم به شهادت رساندند .
امام حسین (ع) بمراتب شرایط سخت تری داشتند و متحمل فشارهای زیادی شدند .
محاصره اقتصادی و فرهنگی و ابزارهای فشار دیگری بر روی حضرت وارد شد و در آخر از ایشان خواستند که تسلیم سیاست حاکم شود و به تمام مسلمانان اعلام کند که خلیفه بر حق یزید ملعون است .
حضرت زیر بار این ذلت نرفت و فرمود : شما راه را منحرف کردید و در امت رسول الله فساد ایجاد کردیدو کارهای ناشایست انجام دادید. من نه تنها با شما بیعت نمی کنم بلکه با این روند هم مقابله می کنم.
تصمیم گرفتند حضرت را درهمان مدینه به شهادت برسانند، که امام شبانه به خانه خدا پناه بردند و چون آن منطقه ی امن الهی بود و ملعونین ظاهرا قبول داشتند ، آنجا را محاصره کردند. خواستند که امام را در لباس احرام و در حال طواف به شهادت برسانند که امام متوجه این قائله شد و همان موقع فرمود که من نیت خود را تغییر می دهم و خارج می شوم و ایشان خارج شدند و هر کس که همراهش بود راهی کوفه شد و به این علت به سمت کوفه حرکت کرد.
کوفیان اعلام کرده بودند که از ایشان حمایت می کنند و از او خواستند که به کوفه بیاید و حکومت پدرش را زنده کند.
اعلام بیعت کرده بودند و آماده جنگ بودند و گفته بودند که سلاح هایمان را آماده میکنیم و تو تا به کوفه برسی عبید الله را به قتل می رسانیم و تشکیل حکومت می دهیم و بعد حکومت یزید را از بین می بریم تا تو خلیفه بر حق شوی .
امام حسین (ع) هم با تکیه برقول آنها به سوی کوفه روانه شد .در چنین روزی که امام برای حرکت آماده شد پیغام رسید که مسلم بن عقیل را در کوفه به شهادت رساندند .
مسلم که قرار بود مقدمات حکومت را برای امام فراهم کند، بمحض ورودش به کوفه پنج هزار نفر با او بیعت می کنند و او هم نامه ای برای امام می نویسد که پانزده هزار نفر با شما بیعت کردند و شمشیرها آماده است و شرایط برای آمدن شما مهیاست.
مسلم نامه را می فرستد، ولی این بیعت تا شب همان روز بیشتربه طول نمی انجامد.
به دلیل حکومت نظامی و ترسی که در دل مردم ایجاد کردند، بسیار ی از بیعتها شکسته شد و کسانی که می خواستند به مال و مقامی برسند وقتی تنها شدن امام را دیدند، پا پس کشیدند .
مسلم با دیدن این وضعیت قصد نوشتن نامه ای برای میکند تا امام به کوفه نیاید.اما او را به شهادت می رسانند و حالا خبر شهادت خود او به امام می رسید . و این پیامی به مراتب بدتر از نیامدن امام است که وضعیت کوفه آنقدر خراب است که نه تنها از او حمایتی نمی کنند بلکه فرستاده و پسر عموی او را هم به شهادت می رسانند . و این شرایطی است که برای حکومت حق پیش آمده تا مردم به سمت دین الهی حرکت نکنند .
اعتقاد به این وضعیت و حقانیت ولی خدا ، غلط و باطل بودن مسیر دشمنان امام حسین (ع)، این مسیر از ابتدا ، از آدم (ع) گرفته تا قیامت و امام زمان (عج)، کل این معارف بصورت فشرده در زیارت عاشورا موجود است .
زیارت عاشورا از صفر تا صد همه چیز را گفته و جزء اذکار بسیار قدرتمند عرفانی است .
ولی نسبت به آن غفلت می شود و فقط بعنوان یک دعای جمعی خوانده می شود. در صورتی که جزء ذکرهای بسیارتاثیرگذار است که راههای مادی و معنوی بزرگ را براحتی باز می کند .
پس ما اگر بخواهیم این مسیر طولانی هدایت (که اینهمه به درازا کشیده اند تا بلکه انسانها به خود بیایند و جذب شوند)،را طی کنیم ، این را باید بدانیم که دانستن اینهابه فهم زیارت عاشورا بستگی دارد .
هم راه حق و حقیقت را به ما نشان می دهد وهم راه باطل را به ما می شناساند که ما در دام آنها گرفتار نشویم .
یزیدِ هزار و چهار صدسال پیش ، در دوران حاضر هم وجود دارد. در صد سال گذشته هم بوده و در صد سال آینده ( پیش از ظهور امام زمان
(عج) ) هم خواهد بود و ما باید بشناسیم و قدرت تشخیص داشته باشیم که حسینی باشیم و نه یزیدی .
والسلام


جمعه ششم 10 1387
X