جام جم آنلاین: یک روانشناس آلمانی با ابداع آزمایش جدیدی نشان داد که آدرس پست الکترونیک نوجوانان می تواند شخصیت درونی آنها را نشان دهد.به گفته این محقق با توجه به این مسئله که پست الکترونیک نوجوانان از حروف، اعداد و یا نقاط قطع (نقطه و زیرخطر) تشکیل شده باشد می توان به خصوصیات رفتاری و شخصیتی آنها پی برد.
به گزارش خبرگزاری مهر، "میتیا بک" استاد روانشناسی دانشگاه لیپزیگ آلمان از حدود 100 دانشجوی خود خواست که تست عجیبی را از نوجوانان بگیرد. در این تست، دانشجویان باید شخصیت 559 نوجوان را از طریق حروف ساده آدرس پست الکترونیکی آنها ارزیابی می کردند.

نتایج این بررسیها که در نشریه Journal of Research in Personality منتشر شده است نشان می دهد که این روش تاحد قابل توجهی می تواند شخصیت درونی نوجوانان را نشان دهد.

به گفته این محقق با توجه به این مسئله که پست الکترونیک نوجوانان از حروف، اعداد و یا نقاط قطع (نقطه و زیرخطر) تشکیل شده باشد می توان به خصوصیات رفتاری و شخصیتی آنها پی برد.

به خصوص این ارزیابیها می تواند در نشان دادن جنبه های خاص شخصیتی نوجوانان شامل صداقت، دیانت و یا خودشیفتگی بسیار موثر باشد. این درحالی است که کمترین انطباق شخصیت با آدرس ایمیل مربوط به جنبه های درونگرایی است.

نتایج این تحقیقات نشان می دهد که چگونه در عصر ارتباطات دیجیتالی حتی یک آدرس ساده پست الکترونیک نیز می تواند به عنوان یک وسیله مهم در شناخت شخصیت افراد مورد استفاده قرار گیرد.

متخصصان کشف کردند:
ایمیل، عامل مهم ‌فشار روانی
جام جم آنلاین: متخصصان عقیده دارند نامه الکترونیک یا «ایمیل» یکی از آزاردهنده‌ترین عوامل فشار روانی در دوران کنونی است. رادیو بی‌بی‌سی روز شنبه در گزارشی با اعلام این خبر گفت: در انگلیس در هر دقیقه دو میلیون ایمیل یعنی چیزی در حدود 3 میلیارد ایمیل در روز فرستاده می‌شود.
 

این تعداد که هزینه و انرژی زیادی از افراد می‌گیرد نشانگر آن است که یک سوم کارکنان اداری در انگلیس از حجم زیاد ایمیل دچار فشار روحی می‌شوند و هزینه مادی رسیدگی به آنها نیز فراتر از میلیونها دلار است.

شرکت‌های زیادی مجبور شده‌اند که از کارکنان خود در مقابل بمباران ایمیل‌ها محافظت کنند.

برخی از این شرکت‌ها «مشاوران ایمیل» استخدام کرده‌اند و برخی یک روز در هفته را «روز بدون ایمیل»  درنظر گرفته‌اند.

شاید در سال 1971 که نخستین ایمیل ارسال شد مخترع آن نمی‌توانست تصور کند این وسیله تا این حد وارد زندگی روزانه انسانها شود و با تغییر نحوه ارتباط، نوع کار کردن را نیز تغییر دهد.

البته ایمیل مشکلات خودش را نیز دارد و اگر خطایی در آن وجود داشته باشد در کمتر از 80 ثانیه به هر نقطه از دنیا می‌رسد و می‌تواند دردسر ساز شود.

برآوردها نشان می‌دهد هر نفر سالانه حدود 52 ساعت صرف دور ریختن ایمیل‌های ناخواسته و مزاحم می‌کند و به همین دلیل شاید بزرگترین معضل، ایمیل باشد.

حضور 24 ساعته ایمیل‌ها باعث تشویش و اضطراب می‌شود و به همین دلیل متخصصان، ایمیل را یکی از آزاردهنده‌ترین عوامل فشار روانی در دوران کنونی ارزیابی می‌کنند.

با این حال آنها بر این باورند که با استفاده از تمهیدات مختلف می‌توان زیان‌های ایمیل را به حد قابل توجهی کاهش داد.

تمهیداتی چون نصب نرم‌افزارهای ضد ایمیل‌های ناخواسته و مزاحم، انتخاب هدفمند دریافت‌کنندگان ایمیل، پرهیز از ارسال ایمیل‌های جعلی و دقت حضور در متن ایمیل شاید بتوانند تا حدودی آرامش را به ما بازگرداند.

ایرنا

 

 

 


دسته ها : نشریات
دوشنبه بیست و سوم 2 1387
X