« والذین یقولون ربنا هب لنامن ازواجنا و ذریاتنا قره اعین و اجعلنا للمتقین اماما » « فرقان 74 »
1 ـ اقدام کینه توزانه یا جاهلانه یک محفل اینترنتی در تخریب چهره جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج سید حسن خمینی واکنش بحق بسیاری از شیفتگان و علاقه مندان به حضرت امام خمینی ـ رضوان الله علیه ـ را از جریان ها و گروه های مختلف به دنبال داشت . پیداست که این واکنش ها در سطوح مختلف تنها دفاع از یک شخص هر چند بسیار محترم و مورد علاقه مردم به شمار نمی رود; چنان که تنها ایستادگی در برابر تعرض نابخردانه یا کینه ورزی به حریم و حرمت بیت شریف حضرت امام خمینی نمی باشد. هرچند اینها نیز به ویژه پاسداری از حرمت این بیت معظم وظیفه ای دینی انقلابی و ملی است . نقطه اصلی و محوری این است که دست های جهل و حسد و کینه و وابسته می خواهند از هر فرصتی برای ضربه زدن به شخصیت بی بدیل و مبانی استوار و اندیشه های تابناک حضرت امام خمینی بهره ببرند.
آنچه جناب حاج سید حسن آقای خمینی بر آن انگشت گذاشته اند چیزی جز تاکید و تصریح به این رهنمود راهگشا و ماندگار و تاویل ناپذیر و کاملا منطقی و استوار حضرت امام خمینی نیست که ورود نیروهای نظامی و انتظامی از هر صنف و سازمانی که باشند به مسائل سیاسی رایج در میان جریان ها و گروه های سیاسی روز امری بسیار خطرناک و سم مهلک برای نظام و نظامی گری است . و این بیان روشن حضرت امام نه قابل « تبعیض » به برخی نهادهاست و نه قابل « تاویل » به مقطع یا جریان یا انگیزه و هدف خاص .
اگر کسی یا کسانی نمی پذیرند که رهنمودهای روشن حضرت امام مانند این دستور مبنایی ایشان ترویج شود و بر آن تاکید گردد آن هم از سوی کسی که هم فرزند زاده گرانقدر حضرت امام است و هم متولی اصلی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی می باشد ـ یعنی جایی که قانونا هم عهده دار و مسئول تبیین و ترویج دیدگاه های امام و دفاع از آنهاست ـ پیداست مشکل اصلی اینان با مبانی و اندیشه های ماندگار و سیره عملی حضرت امام است و هنوز بحمدالله جرات و جسارت مخالفت مستقیم با آن بزرگوار را ندارند و اینگونه عقده گشایی می کنند.
2 ـ این روزها ناخواسته به یاد این گفته جانکاه امیرالمومنین علی (ع ) می افتم که به نقل « ابن ابی الحدید معتزلی » فرمود :
« کل حقد حقدته قریش علی رسول الله (ص ) اظهرته فی و ستظهره فی ولدی من بعدی ... »
همه کینه ای را که قریش به رسول الله (ص ) داشت بر سر من ریخت و پس از من آن را نسبت به فرزندانم آشکار خواهد ساخت . »
آن گاه افزود که گناه او چیست درحالی که فقط به امر خدا و پیامبرش با آنان برخورد کرده و کار را بر آنان دشوار ساخته است .
اگر آنان مسلمان اند آیا پاداش کسی که خدا و پیامبرش را اطاعت کرده این است (شرح نهج البلاغه ج 20 ص 328 )
و این سخن امیرالمومنین (ع ) آدمی را به یاد این فراز از نامه حضرت امام خمینی به نور چشم و فرزند عزیزش مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی ـ رحمه الله علیه ـ می اندازد که نوشت :
« اکنون وقت آن است که وصیت و نصیحت پدرانه به احمد فرزند خود بکنم . پسرم ! تو با آنکه در هیچ شغلی از شغل های سران اسلامی ـ ایدهم الله تعالی ـ وارد نیستی این سیلی های طاقت فرسا را که می خوری برای آن است که فرزند منی و به حسب فرهنگ غرب و شرق باید من و هرکس به من نزدیک و به ویژه تو که از هر کس نزدیک تری مورد تهمت و آزار و افترا واقع شود. در حقیقت جرم تو این است که فرزند منی و این در نظر آنان کم جرمی نیست البته بالاتر از اینها هم باید بگویند و خواهند گفت و باید منتظر و مهیا باشی ; اما اگر ایمان و اعتقاد به حق تعالی داشته باشی و اعتماد به حکمت و رحمت بی پایان او بکنی خواهی این تهمت ها و افتراها و آزارهای بی پایان را تحفه ای از دوست برای سرکوب نفسانیت خود بدانی و ابتلائی و امتحانی است الهی برای خالص کردن بندگان خود. پس سیلی ها را بخور و شکر خداوند را به جا آور که چنین عنایتی فرموده و آرزوی بیشتر بکن . »
چنان که در ادامه نیز ضمن شهادت بر پاکی فرزندشان می نویسند : « خداوندا! من با آنکه نمی خواهم از بستگانم چیزی که بوی مدح و ثنا می آید بگویم یا بنویسم لکن تو می دانی که ساکت ماندن در مقابل تهمت ها جرم و گناه است ; اینجانب از دوستانی که در دفتر هستند خلافی که موجب نارضایتی من باشد سراغ ندارم ; اینان سابقه ممتد با من دارند. »
3 ـ تردیدی نیست که فرزندان روحی و تربیت شدگان مکتب فکری و انقلابی و علاقه مندان به حضرت امام خمینی در جای جای کشور اسلامی بویژه در حوزه های علمیه و در میان علما و شاگردان ایشان تا آنجا که در توان داشته باشند اجازه نخواهند داد مبانی فکری و رهنمودهای ماندگار ایشان مورد هجوم یا تحریف نااهلان و افراد بی ریشه قرار گیرد و کسانی گمان کنند عرصه چنان بر آنان فراخ شده است که به راحتی می توانند جولان دهند و متعرض حریم مبانی و یا بیت شریف بنیانگذار جمهوری اسلامی شوند. اگر کسانی یا محافلی گمان می کنند از این طریق می توانند به اهداف سودجویانه و فرصت طلبانه خود برسند باید بدانند سخت در اشتباه هستند.
بحمدالله حجت الاسلام والمسلمین حاج سید حسن خمینی که اینک عالمی فرزانه و یکی از مدرسان حوزه علمیه قم به شمار می رود در این سال هان نشان داده است که بدون ورود به دسته بندی ها و از موضعی فراگیر و برتر از تنگناهای جناحی خلف صالحی برای یادگار حضرت امام مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج سید احمد آقا می باشد و مورد علاقه جریان های مختلف انقلاب و علاقمندان به امام است و بی نیاز از وابستگی به جریانی خاص یکی از پاسداران حریم و حرمت بیت مکرم حضرت امام و اندیشه های تابناک و مبانی ماندگار آن امام همام به شمار می رود. ایشان همواره از همین جایگاه در کنار و همراه کسانی خواهد بود که دل در گرو نام و یاد و راه امام خمینی دارند. چه اینکه ایشان همیشه این پند امام خمینی به مرحوم پدر بزرگوارشان را نصب العین خود قرار خواهند داد که « به احمد نصیحت می کنم که جدیت در جلب رضای خداوند حاضر ناظر نماید و از طعن و لعن دیگران نهراسد. »
ما نیز همچون جد بزرگوارشان حضرت امام دست به دعا برمی داریم و عرض می کنیم :
« خداوندا! به حق اصحاب پنج گانه کسا احمد و فاطی و حسن و رضا (یاسر) و علی را که از دودمان رسول گرامی و وصی اویند و به این افتخار می کنم و می کنند از شرور شیطانی و هواهای نسانی مصون دار. »
« بارالها! احمد و تبارش و متعلقانش که از بندگان تو و تبار رسول اکرمند اینان را در دنیا و آخرت سعادتمند فرماو دست شیطان رجیم را از آسیب به آنها کوتاه فرما. »

قم ـ سید ضیا مرتضوی  

 

 

 

  

 

 

دسته ها : سیاسی
دوشنبه بیست و نهم 11 1386
X